لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۰

دبير کل ناتو: ساخت سامانه دفاع موشکی در دست اجرا است


دبير کل ناتو: ساخت سامانه دفاع موشکی در دست اجرا است
دبير کل ناتو: ساخت سامانه دفاع موشکی در دست اجرا است

دبير کل ناتو روز دوشنبه از طرح استقرار سامانه دفاع ضد موشکهای باليستيک در اروپا دفاع کرد و گفت اين برنامه عليرغم دو گزارش آمريکايی در ارتباط با پرهزينه بودن و از لحاظ فنی پرمسئله بودنش، همچنان در دست اجرا است.

آندرس فوگ راسموسن، دبير کل ناتو روز دوشنبه اعلام کرد، نتيجه آزمايشهای مربوط به سامانه دفاع موشکی نشان می دهد، اين برنامه کارآيی لازم را دارد و ناتو در نشست ماه آينده اش در شيکاگو، گزارش مقدماتی توان عملياتی آن را اعلام خواهد کرد.

بر اساس دو گزارش منتشر شده از طرف هيئت علمی مشاور وزارت دفاع آمريکا و دفتر ارزيابی و حسابرسی کنگره آمريکا اين برنامه مملو از مشکلات فنی، و بسيار وقت گير و پرهزينه است.

گزارشها می گويند، رهگيرهای موشکی معمولاً ناقصند، رادارها ضعيف هستند و حس گرها قادر به تشخيص کلاهکها از اشيا ديگر نيستند.

راسموسن بدون پرداختن به جزئيات می گويد، گزارشها را نديده، اما فکر می کند، مخاطب اين گزارشها دولت آمريکاست.

برنامه استقرار يک سامانه دفاع موشکی در اروپا از اواسط دهه گذشته از زمان رياست جمهوری جرج بوش مطرح بوده است. وی بر اين مسئله تأکيد داشت که وجود يک پايگاه رهگيرهای ضد موشکهای دور برد در اروپای مرکزی برای مقابله با حملات احتمالی ايران از اهميت زيادی برخوردار است.

در اين ميان روسيه با اين گمان که لبه تيز اين برنامه در واقع متوجه موشکهای قاره پيمای اين کشور است در موضع انتقادی قرار گرفت.

ناتو می گويد سامانه دفاعی ضد موشکهای بالستيک از چهار- پنج آزمايش فنی با موفقيت بيرون آمده است.

XS
SM
MD
LG