لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۱

همکاری روسیه در دفاع موشکی با ناتو


همکاری روسیه در دفاع موشکی با ناتو
همکاری روسیه در دفاع موشکی با ناتو

دبیر کل ناتو می گوید روسیه با آغاز کار با اتحادیه در دفاع موشکی، گامی تاریخی برداشته است.

آندرس فوگ راسموسن روز شنبه گفت: " برای نخستین بار در تاریخ متحدان ناتو و روسیه برای دفاع از خود همکاری خواهند کرد.»

با این حال او نگفت که آیا مسکو براستی در سیستم دفاع موشکی امریکا – اروپا شرکت خواهد کرد یا نه.

باراک اوباما رییس جمهوری امریکا گفت توافق با سیستم موشکی ، " یک منبع تنش های گذشته را به یک منبع همکاری بالقوه تبدیل می کند."

راسموسن، که در پایان جلسه شورای ناتو – روسیه سخن می گفت، اظهار داشت جزییات همکاری در پیشاپیش دیدار وزیران دفاع روسیه و ناتو در ژوئن ۲۰۱۱ تهیه خواهد شد.

راسموسن گفت دمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه کتبا پذیرفت که ناتو و مسکو دیگر تهدیدی برای یکدیگر نیستند.

او این تصمیم را یک " نقطه عطف" در مناسبات بین مسکو و اتحادیه غرب توصیف کرد.

پیشتر، آندرس فوگ راسموسن اعلام کرد روسیه همچنین موافقت کرده است بر همکاری خود در جنگ در افغانستان بیافزاید و اجازه دهد مسیر انتقال تجهیزات برای پشتیبانی از نیروهای ناتو در افغانستان از طریق آن کشور توسعه داده شود.

مدودف روز شنبه برای بر عهده گرفتن سرپرستی گفت و گوها در شورای ناتو - روسیه وارد اجلاس دو روزه در لیسبون شد. از آوریل ۲۰۰۸، پیش از جنگ کوتاه مسکو با گرجستان، متحد غرب، این نخستین بار است که چنین گفت و گوهایی صورت می گیرد.

راسموسن گردهمایی را یک "آغاز واقعی و تازه" برای مناسبات دو جانبه نامید، و تاکید کرد که 29 عضو شورا در منافع مهم و تهدید هایی که متوجه کشورهای آنها است، همداستان هستند.

راسموسن در سخنانی هنگام گشایش جلسه شورا گفت " زمان آن رسیده است که روابط خود را مدرنیزه کنیم."

***

مدودف روز شنبه برای بر عهده گرفتن سرپرستی گفت و گوها در شورای ناتو - روسیه وارد اجلاس دو روزه در لیسبون شد. از آوریل سال ۲۰۰۸، پیش از جنگ کوتاه مسکو با گرجستان، متحد غرب، این نخستین بار است که چنین گفت و گوهایی صورت می گیرد.

راسموسن گردهمایی را یک «آغاز واقعی و تازه» برای مناسبات دو جانبه نامید و تاکید کرد که ۲۹ عضو شورا در منافع مهم و تهدیدهایی که متوجه کشورهای آنهاست، همداستان هستند.

هنگام گشایش جلسه شورا آقای راسموسن در سخنانی گفت «زمان آن رسیده است که روابط خود را مدرنیزه کنیم.»

انتظار می رود ناتو از روسیه دعوت کند به سیستم دفاع موشکی آمریکا- اروپا ملحق شود. این دعوت نزدیکترین همکاری نظامی بین مسکو و غرب را پس از پایان جنگ سرد نشان می دهد.

هنوز روشن نیست روسیه چه نقشی در این سیستم بازی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG