لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۴

تصمیم ناتو برای تقویت ظرفیت دفاعی خود


ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو
ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو

اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روز سه‌شنبه موافقت کردند که توانایی‌های دفاعی آن سازمان را تقویت کرده، تا با تمرکز بر روی تهدیدهای فوری، به ماموریت اصلی خود بازگردد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ۲۸ کشور عضو ناتو در نشستی در بروکسل، تشکیل یک نیروی نظامی موقت واکنش سریع را برای حفاظت از خود در برابر روسیه و تهدیدهای دیگر تصویب کردند.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو در این نشست با بیان این که نیروی موقت مورد اشاره در اول ماه ژانویه (دیماه سال جاری) مستقر خواهد شد و در سال ۲۰۱۶ میلادی با یک نیروی دائمی تکمیل خواهد شد، تاکید کرد «ما از خودمان حفاظت و از متحدانمان حمایت می‌کنیم.»

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده از دییلمات‌های کشورهای دیگر خواست سهم عادلانه خود به این اتحادیه نظامی را بپردازند و خاطرنشان کرد که تامین امنیت در قرن بیست و یکم ارزان نیست.

وی همچنین گفت «کسانی که می‌خواهند ما را از هم جدا کنند، یا موجب شوند از تعهدات اساسی که به یکدیگر– در داخل و ورای حوزه ناتو – داده‌ایم عقب بنشینیم، بارها ما را آزمایش کرده اند،» و در ادامه افزود آن آزمایش‌ها دشوار است و در سال آینده دشوارتر خواهد بود، اما تاریخ نشان داده است اتحادیه کشورهای آزاد چگونه می‌تواند نیرومند باشد.

جان کری گفت آمریکا تا کنون ۱۱۸ میلیون دلار بصورت کمک و آموزش برای کی‌یف فراهم آورده است و ارسال کمک تسلیحاتی برای دولت اوکراین را رد نخواهد کرد.

دبیر کل ناتو نیز گفت وزیران امور خارجه همچنین ادامه اقداماتی را که برای دادن اطمینان به نزدیکترین اعضای ناتو به روسیه لازم است تصویب کردند. تقویت گشت‌های هوایی بر فراز دریای بالتیک و ادامه جابجایی واحدهای نظامی ناتو در داخل و اطراف کشورهایی مانند لهستان و جمهوری‌های حوزه بالتیک از آن جمله است.

اقدامات تهاجمی روسیه در اوکراین تا حدود زیادی انگیزه تقویت نظامی ناتو بوده است.

XS
SM
MD
LG