لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۶

شرکت رهبر روسیه در همایش ناتو


شرکت رهبر روسیه در همایش ناتو
شرکت رهبر روسیه در همایش ناتو

دمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه در اجلاس سالانه اتحادیه آتلانتیک شمالی در لیسبون در روز جمعه حضور خواهد یافت. گفته می شود او سعی دارد مناسبات با اتحادیه را که از زمان جنگ سال ۲۰۰۸ روسیه و گرجستان متشنج بوده است، تقویت کند.

مدودف و مقامات اتحادیه در حاشیه کنفرانس ملاقات خواهند کرد و انتظار می رود درباره مسائلی از جمله سیستم دفاع موشکی و جنگ افغانستان بحث کنند.

آندرس فوگ راسموسن، دبیر کل ناتو گفت همکاری گسترده تر بین اتحادیه و روسیه «تاثیر مثبتی» بر امنیت و پرداختن به نگرانی های امنیتی قرن بیست و یکم برای دو طرف خواهد داشت.

انتظار می رود از روسیه دعوت شود به یک سیستم پدافند موشکی برای دفاع از اروپا بپیوندد. با این حال، اتحادیه ناچار خواهد بود هراس های پس از جنگ سرد را به چالش بگیرد و روسیه را متقاعد کند که مسکو هدف سیستم موشکی نیست.

در مورد افغانستان، مقامات ناتو می خواهند مسیر حمل تدارکات غیر نظامی را که در حال حاضر یک طرفه است و از روسیه می گذرد توسعه دهند، به صورتی که بازگرداندن مواد و تجهیزات از خاک آن کشور نیز ممکن شود.

ناتو از روسیه می خواهد دست کم ۲۰ فروند هلیکوپتر Mi-17

در اختیار نیروهای اتحادیه در افغانستان بگذارد.

اتحادیه همچنین روسیه را به باز کردن دومین مرکز آموزش مقابله با مواد مخدر ترغیب خواهد کرد. مقامات روسیه هم اینک ماموران افغان را در مرکزی خارج از مسکو آموزش می دهند.

XS
SM
MD
LG