لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۰

پرزيدنت اوباما برای شرکت در نشست ناتو وارد ليسبون شد


پرزيدنت اوباما برای شرکت در نشست ناتو وارد ليسبون شد
پرزيدنت اوباما برای شرکت در نشست ناتو وارد ليسبون شد

پرزيدنت باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، امروز، جمعه، برای شرکت در نشست ناتو، وارد ليسبون، پايتخت پرتغال، شد.

انتظار می رود جنگ در افغانستان در صدر موضوعات کنفرانس، قرار گيرد، و پرزيدنت اوباما برنامه چهارساله ای را برای خروج ۱۳۰ هزار سرباز آمریکایی از افغانستان تشریح کند. این برنامه قرار است سال آینده آغاز شود و کنترل و مسئولیت ها به تدریج تا پايان سال۲۰۱۴ به نیروهای امنیتتی افغان، منتقل شود.

رهبران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی - ناتو- روز جمعه برای بحث درباره ماموریت دوره پس از جنگ سرد، جنگ در افغانستان و رابطه آنها با روسیه، در لیسبون، در پرتغال، جمع می شوند.

انتظار می رود ناتو یک «مفهوم استراتژیک» جدید را برای پرداختن به نگرانی های امنیتی جهانی، که از زمان آخرین بازنگری ماموریت اتحادیه در ۱۱ سال قبل به شدت تغییر کرده است، فاش کند.

این تمرکز جدید را گروهی از کارشناسان به سرپرستی مادلن آلبرایت، وزیر سابق امور خارحه آمریکا تدوین کرده اند.

رابرت هانتر، سفیر سابق آمریکا در ناتو، می گوید تحول چالش های امنیتی در دهه گذشته از اختلافات سرزمینی به تروریسم جهانی، جرائم مرزی و تهدیدهای اینترنتی، تمرکز جدید سازمان را شکل داده است.

افغانستان نیز در راس دستور کار اجلاس دو روزه قرار خواهد داشت.

احتمال می رود رهبران همچنین ماموریت سه جانبه ناتو در افغانستان را بررسی کنند، این ماموریت کمک به دولت افغانستان را برای بازسازی کشور و برقراری ثبات، آموزش نیروهای امنیتی و از بین بردن قرارگاه های طالبان شامل می شود.

انتظار می رود حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، که بارها از برخی جنبه های تاکتیک های ماموریت ناتو انتقاد کرده است، در کنفرانس لیسبون حضور داشته باشد.

از روسیه، رقیب سابق جنگ سرد نیز دعوت شده است در کنفرانس شرکت کند، هدف این است که مسکو به همکاری بیشتر با اتحادیه نظامی غرب در مجموعه ای از مسائل، از جمله سیستم دفاع موشکی و جنگ افغانستان، تشویق شود.

رهبران ناتو همچنین درباره مشارکت های جدید با کره جنوبی و ژاپن بحث خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG