لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۰

هشدار وزیر دفاع آمریکا به وزیران دفاع ناتو


هشدار وزیر دفاع آمریکا به وزیران دفاع ناتو
هشدار وزیر دفاع آمریکا به وزیران دفاع ناتو

لئون پانه تا وزیر دفاع آمریکا به وزیران دفاع ناتو هشدار داده است که دیگر برای تامین کمبودهای مالی خود، که عملیات این اتحادیه را در لیبی و افغانستان در تنگنا گذاشته، نمی توانند روی آمریکا حساب کنند.

وزیران دفاع جهت بحث درباره ماموریت جاری ناتو در لیبی، جنگ در افغانستان و تلاش برای فراهم آوردن منابع لازم در حالی که اعضا با کاهش بودجه روبرو هستند در بروکسل گرد هم آمده اند.

پانه تا روز چهارشنبه در نخستین دیدار از اروپا از زمانی که به عنوان وزیر دفاع آمریکا انتخاب شد، گفت اعضای ناتو برای فراهم آوردن منابع مالی جهت ماموریت های ناتو باید بیش از پیش با هم همکاری کنند. وزیر دفاع آمریکا گفت پنتاگون با ۴۵۰ میلیارد دلار کاهش بودجه در ۱۰ سال آینده روبروست و ممکن است با کاهش های بیشتری که برای امنیت در داخل و خارج آمریکا ویران کننده خواهد بود، روبرو شود.

پانه تا گفت سقوط معمر قذافی رهبر سابق لیبی اهمیت ناتو و ادامه حمله هواپیماهای این سازمان به هواداران قذافی را نشان می دهد.

آندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو این ماموریت را یک موفقیت بزرگ نامیده است، اما او و پانه تا می گویند کمبودهایی را در توانایی های شناسایی، اطلاعاتی و سوختگیری هوایی آشکار ساخته است.

پانه تا می گوید اعضای ناتو باید منابع محدود خود را در میان کاهش های گسترده بودجه هماهنگ و متمرکز کنند.

وزیران دفاع همچنین به چگونگی پیشرفت در افغانستان خواهند پرداخت. ناتو به رهبری آمریکا در ماه ژویئه انتقال مسئولیت های امنیتی در برخی مناطق را به نیروهای افغان آغاز کرد. قرار است تمامی سربازان تا پایان سال ۲۰۱۴ کشور را ترک کنند و راسموسن گفت انتظار دارد مرحله بعدی انتقال به زودی اعلام شود. وی افزود در افغانستان پیشرفت عمده ای صورت گرفته و مقام های نظامی ناتو می گویند از آشوب ها کاشته شده است.

پانه تا روز سه شنبه گفت ژنرال جرج الن، فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان، مربیانی را که برای این مرحله انتقال «حیاتی» هستند در اختیار ندارد.

XS
SM
MD
LG