لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۷

ده ها تانکر نفتی ناتو در پاکستان مورد حمله قرار گرفتند


ده ها تانکر نفتی ناتو در پاکستان مورد حمله قرار گرفتند

مقامات پاکستان می گويند ستيزه جويان ۲۷ تانکر را در جنوب پاکستان که سوخت برای ناتو در افغانستان حمل می کردند، به آتش کشيده اند.

به گفته مقامات مردان مسلح روز جمعه ابتدا با تيراندازی در شهر شکارپور مردم را متفرق می کنند و سپس تانکرها را به آتش می کشند.

در همين حال پاکستان، ظاهرا به تلافی حمله هوایی ناتو که سه سرباز پاکستانی را کشت، یک مسیر تدارکاتی مهم برای نیروهای ناتو در افغانستان را بسته است.

روز پنجشنبه، چند ساعت پس از حمله هوایی ناتو، کامیون های حامل تدارکات و نفتکش ها برای سربازان بین المللی در پاسگاه مرزی «تورخام» در منطقه عشایری خیبر پاکستان صف کشیدند. بیشتر تدارکات برای نیروهای ناتو در افغانستان از طریق پاکستان حمل می شود. این چهارمین حمله ای است که مقامات پاکستانی در روزهای اخیر گزارش می دهند.

پیشتر در روز پنجشنبه، مقامات امنیتی پاکستان گفتند هلیکوپترهای ناتو وارد حریم هوایی پاکستان شدند، به یک پست بازرسی در نزدیکی مرز افغانستان حمله کردند، و سه سرباز شبه نظامی پاکستان در منطقه «کورام» را کشتند. سه سرباز نیز مجروح شدند. مقامات پاکستان دومین حمله ناتو را نیز گزارش دادند، اما در این حمله کسی صدمه ندید.

به گفته ناتو، هلیکوپترهای آن روز پنجشنبه هنگام هدف گرفتن ستیزه گرانی که سعی داشتند به یک پایگاه ائتلاف در ایالت پکتیا حمله کنند، به مدت کوتاهی وارد حریم هوایی پاکستان شدند. ناتو می گوید پس از حمله اولیه، هلیکوپترها از سوی دیگر مرز در پاکستان زیر آتش قرار گرفتند. آنها برای دفاع از خود بازگشتند و چند فرد مسلح را کشتند.

ناتو می گوید مقامات پاکستان به نیروهای ائتلاف اطلاع دادند که پرسنل نظامی هدف حمله قرار گرفته اند، و هر دو طرف برای تعیین محل دقیق دو حادثه تحقیق می کنند. ناتو به ارتش پاکستان تسلیت گفت.

در اوائل هفته، پاکستان به دو حمله هوایی مرزی ناتو به خاک آن کشور که ده ها ستیزه گر را کشت به شدت اعتراض کرد و گفت چنین حملاتی حاکمیت کشور و ماموریتی را که سازمان ملل متحد برای ائتلاف بین المللی در افغانستان تعیین کرده است نقض می کند.

ناتو گفت در جریان حملات هوایی روزهای جمعه و شنبه، مقررات درگیری را که با آنها توافق شده است اجرا کرد. اما پاکستان می گوید مقرراتی وجود ندارد که عبورهای مرزی را اجازه دهد.

XS
SM
MD
LG