لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۷

مانور بی‌سابقه ناتو در ایتالیا


مانور ناتو در ایتالیا
مانور ناتو در ایتالیا

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو و متحدان آن از روز دوشنبه در ایتالیا، بزرگترین رزمایش نظامی در یک دهه اخیر را آغاز کرد. این مانور با افزایش حضور نظامی روسیه از کشورهای بالتیک تا سوریه همزمان شده است.

افزایش حضور نظامی روسیه در بالتیک و خاورمیانه، از نگرانی های ناتو و یکی از دلایل مدرنیزه شدن و رزمایش اخیر این نهاد سالها پس از دوران جنگ سرد است.
ژنرال الکساندر ورشبو قائم مقام دبیر کل ناتو در این باره گفت : "آخرین باری که ناتو رزمایشی به این عظمت را به مرحله اجرا در آورد در زمان جنگ سرد و در مقابله با تهدید روسیه بود."

وی افزود: "ما اکنون با شرایط خطرناک تر و بی ثبات تری روبرو هستیم. روسیه در شرق، کریمه را به طور غیر قانونی تصاحب کرده، به حمایت خود از جدائی طلبان شرق اکراین ادامه می دهد و به نظر می رسد اکنون در حمایت از بشار اسد وارد جنگ سوریه شده است. و در جنوب از سوریه تا لیبی دولت های گسیخته، در را به روی گروه های افراطی و تروریستی که مایلند این خلا را پر کنند، گشوده است."

آغاز رزمایش بزرگ ناتو در ایتالیا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:23 0:00

در این رزمایش که بیش از پنج هفته طول می کشد، تعداد زیادی ناو و جت جنگنده و ۳۶ هزار نیروی نظامی شرکت دارند.

آغاز این مانور در زمانی است که روسیه نیز از ناحیه بالتیک تا دریای سیاه و کریمه، موشک های ضد هواپیما و کشتی خود را مستقر کرده است.

ژنرال الکساندر ورشبو قائم مقام دبیر کل ناتو می گوید این پیمان نظامی نگران افزایش تجهیزات نظامی روسیه است. او افزود: "افزایش این تجهیزات در کالینینگراد و دریای سیاه و اکنون در شرق مدیترانه به چالش ها افزوده است و برنامه ریزان ما باید جدا ان ها را زیر نظر داشته باشند تا ما بتوانیم به تعهد خود در دفاع از متحدانمان عمل کنیم."

مقام های سازمان پیمان آتلانیک شمالی تاکید می کنند این نهاد آماده و قادر به دفاع از ۲۸ متحد خود در مقابل هر تهدیدی است و ترکیب نیروهای نظامی این کشورهای متحد بسیار بزرگتر از توان نظامی روسیه است.

XS
SM
MD
LG