لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۱

راسموسن در مورد کاهش بودجه ناتو هشدار داد


راسموسن در مورد کاهش بودجه ناتو هشدار داد
راسموسن در مورد کاهش بودجه ناتو هشدار داد

آندره فو راسموسن، دبير کل سازمان پيمان آتلانتيک شمالی، ناتو، طی يک کنفرانس خبری در بروکسل به کشورهای عضو در مورد کاستن بودجه ای که به اين پيمان اختصاص داده اند، هشدار داد. ناتو در واقع يک سازمان سياسی - نظامی است که مهمترين نقش آن در حال حاضر مبارزه با طالبان در افغانستان و برقراری امنيت در آن کشور است.

دبير کل سازمان پيمان آتلانتيک شمالی که در مقر اين سازمان در بروکسل با خبرنگاران سخن می گفت به اهميت حفظ بودجه سازمان پيمان آتلانتيک شمالی اشاره کرده و گفت کاستن از بودجه دفاعی کشورهای عضو می تواند آنان را در معرض اين خطر قرار دهد که هم توانايی های خود وهم متحد خود آمريکا را از دست بدهند.

آقای راسموسن گفت «من اين مطلب را کاملاً درک می کنم که چرا متحدان ما بودجه دفاعی خود را با توجه به بحران مالی کم کرده اند زيرا چاره ای نداشته اند. اما بايد اين مسأله را نيز خاطر نشان کنم که قطع بودجه ممکن است ادامه داشته باشد. ما بايد کاستن از بودجه دفاعی را کنار بگذاريم زيرا می خواهيم در آينده قادر باشيم که از امنيت هر يک از متحدان خود دفاع کنيم.»

روی سخن دبير کل ناتو با کشورهايی بود که در اين سازمان دفاعی با ايالات متحده آمريکا هم پيمان هستند. وی همچنين گفت آمريکا برای داشتن يک هم پيمان امنيتی به سراغ ديگران خواهد رفت.

آمريکا بيش از تمام کشورهای عضو ناتو در بودجه نظامی اين سازمان مشارکت دارد و در مجموع کمی بيشتر از يک چهارم کل هزينه های ناتو را می پردازد.

سازمان پيمان آتلانتيک شمالی که بيست و هشت کشور عضو دارد در ابتدا يک پيمان نظامی بود، اما از شروع قرن بيست و يکم کار خود را در چارچوب نظامی-سياسی توسعه داد.

دبير کل ناتو همچنين در باره چگونگی مصرف اين بودجه و اهميت آن متذکر شد که «ما تکنولوژی در اختيار داريم. تکنولوژی ای که می توان آن را آزمايش کرد و آماده آنست که در مقابل حمله موشکی دفاع کند.»

آقای راسموسن سپس تأکيد کرد که «ما می توانيم از عهده تهيه چنين تکنولوژی پيشرفته ای برآييم. هزينه های توسعه سيستم فعلی برای حفاظت نيروهای ما که شامل شهروندان ماست مبلغی کمتر از ۲۰۰ ميليون يورو خواهد بود که می توان آن را از بودجه عمومی ناتو طی ۱۰ سال آينده و تقسيم آن بين ۲۸ کشور عضو ناتو، تاًمين کرد. اين کار يک دفاع جامع برای بهای بسيار مناسبی است.»

آندره راسموسن اضافه کرد که اين سيستم ايمنی دفاعی می تواند ما را از ونکوور گرفته تا ولادی وستک در زير چتر حمايتی خود بپوشاند. وی تاًکيد کرد که لازم است اين پيمان دفاعی توانايی های خود را همچنان برای انجام ماًموريت های مهم در سراسر جهان حفظ کند.

XS
SM
MD
LG