لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۷

جلسه وزیران دفاع ناتو در باره آینده افغانستان


.
.
وزیران دفاع ناتو روز چهارشنبه برای بحث درباره برنامه های مربوط به افغانستان پس از وزیران دفاع ناتو روز چهارشنبه برای بحث درباره برنامه های مربوط به افغانستان پس از ۲۰۱۴ در بروکسل جمع شدند.

آنها در جلسه ای دو روزه درباره ماموریت های جدید برای آموزش نیروهای امنیتی افغانستان و کمک به آنها در پی خروج سربازان رزمی ناتو بحث می کنند. یک توافق مقدماتی بین آمریکا و افغانستان که اجازه می دهد تعدادی ازسربازان آمریکایی پس از ۲۰۱۴ بمانند، ازآن جمله است.

آندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو گفت «افغان ها می توانند به پیشرفت نیروهای افغانستان مباهات کنند، و ما می توانیم به توانایی آنها در بر عهده گرفتن مسئولیت های امنیتی در پایان ۲۰۱۴ یقین داشته باشیم.»

راسموسن همچنین گفت ناتو به برنامه ریزی برای ماموریتی جدید جهت آموزش و راهنمایی نیروهای افغان و کمک به آنها پس از ۲۰۱۴ ادامه می دهد.

اینک رهبران قبیله ای و پارلمان افغانستان باید توافق امنیتی را تصویب کنند. انتظار می رود آنها ماه آینده در این باره به بحث بنشینند. مقامات آمریکایی و افغان می گویند آنها یقین دارند توافق تصویب خواهد شد.

اما یک مقام نظامی ارشد آمریکا نسبت به حملات عمده و ترور در پیشاپیش انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال آینده هشدار داده است.
XS
SM
MD
LG