لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۸

کاهش تدريجی گشت های مشترک ناتو و نيروهای افغان


فرماندهان ناتو در افغانستان در واکنش به رشته حملات سربازان افغان به سربازان بين المللی، در حال کاهش تدريجی برخی از گشت های مشترک با نيروهای افغان هستند.

اين اقدامات همچنين در واکنش به تنش های ادامه دار بر سر ويديو «بيگناهی مسلمانان» انجام می شود، که اعتراضات مرگباری را در بخشهايی از جهان اسلام به دنبال داشته است.

آموزش و کار در کنار نيروهای امنيتی افغانستان يکی از محورهای اصلی برنامه ريزی ناتو برای واگذاری امنيت و خروج از افغانستان در سال ۲٠١۴ است.

ناتو می گويد که سرعت اين عمليات تنها در برخی موارد کاهش يافته و دبير کل ناتو بر انجام اين اقدامات لازم و موقت اصرار دارد.

آندرس فوگ راسموسن، دبير کل ناتو می گويد: ما همچنان به هدفمان که افغانها تا پايان سال ۲٠١۴ به طور کامل مسئول امنيت خود باشند، متعهديم؛ اين هدف و راهبرد تغيير نکرده و زمانبندی هم مثل سابق است.

به گفته سرتيپ بن بری، تحليلگر نظامی مؤسسه بين المللی مطالعات استراتژيک در لندن، چنين اقداماتی در گذشته هم ديده شده است. وی می افزايد: به نظرم اين امر نشان می دهد چطور آمريکا و کشورهای شديداً حساس عضو ناتو توجه بيشتری به تلفاتشان از حملات خودی نشان می دهند.

در حملات خودی که در آن سربازان سرکش افغان و يا پليس اسلحه خود را به سمت متحدان بين المللی شان هدف می گيرند، در يکسال گذشته، ۵١ سرباز ناتو جان خود را از دست داده اند. تنها ١۵ مورد اين حملات در ماه پيش بوده است.

باب استوارت فرمانده سابق نيروهای سازمان ملل متحد در بوسنی و در حال حاضر نماينده مجلس بريتانيا می گويد: به نظرم آغاز اين روند به زمانی بر ميگردد که ما از لندن خواستيم که لزومی ندارد نيروهايمان در خط مقدم باشند. چون ديگر نمی خواستيم ببينم سربازهای خوبمان کشته شوند. آنهم بدست کسانی که قاعدتا بايد دوست ما باشند.

سرتيپ بن بری می گويد شواهد نشان می دهد که طالبان در نيروهای افغان نفوذ کرده است اما متدکر می شود که تا به حال شواهد و مدارک بسيار کمی پيدا شده که ثابت کند اين حملات مستقيما توسط نفوذيهای طالبان انجام شده باشند.

همکاری بين نيروهای بين المللی و افغان به کمترين ميزان ممکن و در سطح گردان ادامه خواهد يافت. به اين شکل که تيمی کوچک از نيروهای ويژه ناتو همراه با جوخه ای از پليس محلی به يک روستای افغانستان که می خواهند طالبان را عقب بزنند، ميروند. واضح است که تعليق چنين عمليات سطح پايينی، مشکل زا خواهد بود.

ناتو می گويد که محدوديت های اعمال شده در عين حال در واکنش به افزايش تنش در سراسر منطقه به دنبال تظاهرات عليه ويديوی «بيگناهی مسلمانان» است.

روز سه شنبه يک بمبگذاری انتحاری در کابل دستکم ١۲ نفر از جمله چند تبعه روس و آفريقای جنوبی را کشت و سپس يک گروه شورشی به نام حزب اسلامی اعلام کرد که اين حمله را به تلافی آن ويديو انجام داده است.
XS
SM
MD
LG