لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۱

دبیرکل ناتو: نیروهای ائتلاف آمادگی رزمی خود را در افغانستان حفظ خواهند کرد


دبیرکل ناتو: نیروهای ائتلاف آمادگی رزمی خود را در افغانستان حفظ خواهند کرد
دبیرکل ناتو: نیروهای ائتلاف آمادگی رزمی خود را در افغانستان حفظ خواهند کرد

دبیر کل ناتو می گوید نیروهای ائتلاف به جنگ در کنار نیروهای افغان در حالی که انتقال امنیتی صورت می گیرد، ادامه خواهند داد.
آندرس فوگ راسموسن روز شنبه در جلسه دو روزه وزیران دفاع ناتو در بروکسل گفت تغییر نقش نیروهای آمریکا، فرانسه و دیگر متحدان ناتو در افغانستان از رزمی به پشتیبانی و آموزشی در سال ۲۰۱۳ تدریجی خواهد بود و بمعنای عقب نشینی از جنگ نیست.
لئون پانه تا وزیر دفاع آمریکا و نیکولا سرکوزی رییس جمهوری فرانسه گفته اند ائتلاف باید در سال ۲۰۱۳ به نقش رزمی خود پایان دهد. سرکوزی اخیرا اعلام کرد کشور او نیروهایش را در ۲۰۱۳، یک سال زودتر، از افغانستان خارج خواهد کرد.
ناتو قصد دارد در پایان ۲۰۱۴ مسئولیت کامل امنیتی را به نیروهای افغان واگذار کند.
روز جمعه، وزیران دفاع درباره اندازه و هزینه نیروی افغان پس از خروج سربازان رزمی خارجی بحث کردند.
انتظار می رود ارتش و پلیس افغانستان به حدود ۳۵۰ هزار نفر گسترش داده شود، اما وزیر دفاع فرانسه گفت اندازه آینده نیرو ممکن است کوچکتر، و ۲۳۰ هزار نفر نزدیکتر باشد.
هزینه سالانه نگهداری چنین نیرویی حدود ۶ میلیارد دلار تخمین زده می شود.
قرار است رهبران ناتو در جلسه ای در شهر شیکاگو در آمریکا در ماه مه، درباره هزینه و اندازه نیروهای افغان تصمیم بگیرند.
روز جمعه همچنین وزیران دفاع ناتو گفتند موافقت کرده اند هواپیماهای شناسایی بدون سرنشین برای سیستم تجسسی زمینی جدید اتحادیه خریده شود. در این پروژه ۱۳ کشور شرکت دارند.
دبیرکل ناتو گفت این سیستم فرماندهان اتحادیه را قادر خواهد ساخت آنچه را در زمین اتفاق می افتد در فواصل دور، در دوره های زمانی، بیست و چهار ساعت و در هوایی، ببینند.

XS
SM
MD
LG