لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۴

وزیران دفاع ناتو درباره چارچوب زمانی انتقال در افغانستان بحث می کنند


وزیران دفاع ناتو درباره چارچوب زمانی انتقال در افغانستان بحث می کنند
وزیران دفاع ناتو درباره چارچوب زمانی انتقال در افغانستان بحث می کنند

وزیران دفاع ناتو، که در جلسه ای دو روزه در بروکسل شرکت کرده اند، روز پنجشنبه به آمریکا و فرانسه پیوستند و از نیروهای افغان خواستند تا سال ۲۰۱۳، یک سال زودتر از زمانی که در آغاز با آن موافقت شده بود، رهبری تمام عملیات رزمی را بر عهده بگیرند.

آندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو گفت او از چارچوب زمانی جدید پشتیبانی می کند، اما تاکید کرد برنامه ای برای خروج زود رس از افغانستان وجود ندارد.

او گفت ناتو انتظار دارد آخرین ایالت ها تا نیمه ۲۰۱۳ به افغان ها تحویل داده شود و از آن زمان نقش سرباران ناتو بتدریج از رزمی به پشتیبانی تغییر خواهد کرد. راسموسن افزود هر اقدام انفرادی متحدان باید با فرماندهی ناتو در کابل هماهنگ شود.

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا، و نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه، هر کدام گفته اند که ائتلاف باید به نقش رزمی خود در سال ۲۰۱۳، بیش از یک سال زودتر از برنامه های قبلی، پایان دهد و آموزش و راهنمایی سربازان افغان تا سال ۲۰۱۴ بپردازد.

روز چهارشنبه، لئون پانه تا به خبرنگارانی که او را در سفر به بروکسل همراهی می کردند گفت «امیدوار هستیم تا نیمه یا اواخر ۲۰۱۳ قادر شویم نقش فعلی نیروها را از رزمی به آموزش، راهنمایی و کمک، تغییر دهیم.»

پانه تا ۲۰۱۳ را سالی مهم برای انتقال نهایی مناطق باقیمانده به نیروهای امنیتی افغانستان نامید. او گفت در مورد سطح سربازان امریکایی که قرار است در افغانستان، پس از پایان نقش رزمی ، بمانند، هنوز تصمیمی گرفته نشده است.

رییس جمهوری فرانسه پیشتر در اوائل ژانویه اعلام کرد که کشور او نیروهای رزمی خود را در سال ۲۰۱۳، یک سال زودتر، از افغانستان خارج خواهد ساخت.

در واشنگتن، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد روند انتقال از ناتو به نيروهای افغان پیشتر آغاز شده است و ادامه خواهد یافت. او گفت نیروهای آمریکا ممکن است تا پایان ۲۰۱۴ در یک نقش رزمی «بالقوه» باقی بمانند. او یاد آور شد انتقال رهبری نیروهای امنیتی بمعنای خارج ساختن کامل نیروها نیست.

جلسه روز پنجشنبه ناتو چند روز پس از درز یک گزارش اتحادیه تشکیل می شود که فاش می ساخت اعضای شورش طالبان یقین دارند آنها می توانند قدرت را در افغانستان پس از خروج سربازان ائتلاف دوباره بدست بگیرند.

قرار است در جلسه بروکسل زمینه گردهمایی گسترده تر ناتو در شیکاگو در ماه مه فراهم شود.

XS
SM
MD
LG