لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۶

کلینتون خواهان افزایش حمایت بین المللی از جنگ در افغانستان شده است


کلینتون خواهان افزایش حمایت بین المللی از جنگ در افغانستان شده است
کلینتون خواهان افزایش حمایت بین المللی از جنگ در افغانستان شده است

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، می گوید نیاز به استقرار نیروهای اضافی در افغانستان فوری است. با این حال یادآور می شود که حضور آنها در کشور نامحدود نخواهند بود.

کلینتون روز جمعه در جلسه محرمانه ای با وزیران امور خارجه ناتو در بروکسل، خواهان افزایش حمایت بین المللی از ماموریت جاری در افغانستان شد. او گفت واشنگتن از کشورهای دیگر نخواهد خواست آنچه را آمریکا خودش آماده نیست انجام دهد، عملی کنند.

پرزیدنت اوباما روز سه شنبه قول داد ۳۰ هزار سرباز اضافی به افغانستان بفرستد.

کلینتون می گوید او یقین دارد که نیروهای اضافی آمریکا وضعیت فعلی در بخش هایی از افغانستان را تغییر خواهند داد، و اضافه می کند افزایش تعداد نیروی ائتلاف به رهبری ناتو می تواند به انتقال زودتر مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان منجر شود.

پیشتر آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو، گفت دست کم ۲۵ کشور سال آینده حدود ۷ هزار سرباز اضافی به افغانستان خواهند فرستاد.

او این موضوع را روز جمعه در دومین روز اجلاس وزیران امور خارجه ناتو در بروکسل، در پی دیداری با هیلاری کلینتون عنوان کرد و گفت سربازان اضافی «تاثیری نیرومند در جبهه» خواهند داشت.

با اعزام ۳۰ هزار سرباز اضافی افغانستان، شمار نیروهای آمریکا در آن کشور را به ۱۰۰هزار نفر افزایش خواهد داد. در حال حاضر حدود ۳۹ هزار سرباز غیر آمریکایی زیر فرمان ناتو در افغانستان خدمت می کنند.

دیپلمات ها گفته اند واشنگتن از متحدان ناتو درخواست کرده اند بالغ بر ۱۰ هزار سرباز اضافی به افغانستان اعزام کنند.

XS
SM
MD
LG