لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ ایران ۲۱:۱۵

وزیران ناتو با کاهش سربازان در افغانستان موافقت می کنند


وزیران امور خارجه ناتو که در پایتخت استونی گرد آمده اند موافقت کرده اند تحویل دادن کنترل افغانستان به دولت در سال جاری آغاز شود.

وزیران، از جمله هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا، در مذاکرات روز جمعه در تالین شرایط انتقال قدرت را تایید کردند.

آندرس فوگ راسموسن دبیر کل ناتو گفت یکی از هدف های اصلی ناتو برای سال ۲۰۱۰ این است که به دولت افغانستان در اعمال حاکمیت خود کمک کند. او گفت شهروندان در افغانستان و در کشورهایی که سربازانی در آنجا دارند می خواهند پیشرفت نمایانی در این جهت صورت گیرد.

کلینتون هشدار داد طالبان برای سالها بصورت تهدیدی برای افغانستان باقی خواهند ماند. او گفت ناتو برای بوجود آوردن یک نیروی امنیتی که قادر باشد از مردم حفاظت کند و احساس امنیت بوجود آورد کار می کند.

ناتو حدود ۸۰ هزار سرباز از بیش از ۴۰ کشور در افغانستان داد.

پرزیدنت اوباما ژوئیه ۲۰۱۱ را زمان آغاز خروج سربازان آمریکایی از افغانستان تعیین کرده است.

راسموسن گفت ناتو در بیرون آوردن سربازان خود شتاب نخواهد کرد.

او تاکید کر انتقال زمانی که آغاز شد باید قابل دوام و برگشت ناپذیر باشد. راسموسن اظهار داشت ناتو نخست باید مسئولیت را در محل هایی که شرایط ایجاب می کند به مقامات محلی واگذار کند، اما سربازان ناتو به حمایت ادامه خواهند داد.

دبیر کل ناتو همچنین خواهان اعزام ۴۵۰ مربی اضافی برای کمک به آماده ساختن ارتش و پلیس افغانستان بمنظور بدست گرفتن مسئولیت های امنیتی شد.

او گفت استراتژی ناتو پیش از آن که اجرا شود برای تصویب به دولت افغانستان ارائه خواهد شد.

دولت افغانستان در گذشته نتوانسته است سرویس های لازم را در مناطقی که از استیلای طالبان آزاد می شوند فراهم آورد و امنیت را برقرار کند، و این وضع می تواند برای ناتو، در حالی که سعی دارد تعداد سربازان خارجی در افغانستان را کاهش دهند، مشکلی عمده باشد.

XS
SM
MD
LG