لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۰:۴۳

هشدار ناتو به غیر نظامیان افغان در پیشاپیش حمله علیه طالبان


نماینده ارشد غیر نظامی ناتو در افغانستان، روستانشینان در ایالت هلمند را تشویق کرده است وقتی نیروهای ائتلاف حمله عمده علیه قرارگاه طالبان را آغاز می کنند، «به اتفاقات اطراف خود توجهی نداشته باشند.»

مارک سد ویل، مقام بریتانیایی، این هشدار را به غیر نظامیانی که پیش از حمله ناتو به شهر «مرجح» در ایالت هلمند آنجا را ترک نمی کنند، صادر کرد.

خبرگزاری آسوشیتد پرس بعدا گزارش داد که ستیزه گران از خروج برخی از مردم از شهر جلوگیری می کنند و جاده های اطراف آن را مین گذاری کرده اند.

مرحج با ۸۰ هزار جمعیت، یک مرکز عمده قاچاق تریاک تلقی می شود و از دیر باز در کنترل طالبان بوده است.

در روزهای اخیر، نیروهای ناتو در کوشش برای به حداقل رساندن تلفات غیر نظامیان در جریان حمله، ساکنان شهر را تشویق به ترک شهرکرده اند. ناتو می گوید منابع کافی برای تغذیه و اسکان مردمی که در اثر هجوم نظانی در بدر می شوند در اختیار دارد.

این حمله نخستین عملیات نظامی عمده از زمانی که پرزیدنت اوباما دستور داد ۳۰ هزار سرباز اضافی به افغانستان اعزام شوند خواهد بود.

در این میان، مقامات ناتو می گویند روز سه شنبه دو نفر از نیروهای آن در حملات جداگانه در افغانستان کشته شدند. یک سرباز آمریکایی در انفجار بمبی در جنوب جان سپرد و سرباز دیگری در نبردی در شرق کشور از پای در آمد.

XS
SM
MD
LG