لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۳

پرزیدنت اوباما: رهبران ناتو دفاع موشکی را تایید می کنند


پرزیدنت اوباما: رهبران ناتو دفاع موشکی را تایید می کنند
پرزیدنت اوباما: رهبران ناتو دفاع موشکی را تایید می کنند

پرزیدنت اوباما می گوید رهبران ناتو، برای نخستین بار، در مورد یک سیستم دفاع موشکی که تمام کشورهای عضور را خواهد پوشاند، به توافق رسیده اند.

آقای اوباما این خبر را در نخستین روز اجلاس ناتو در لیسبون، پایتخت پرتغال، اعلام کرد.

رهبران ناتو همچنین از پیمان جدید استارت با روسیه ، که رییس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه آنرا یک «ضرورت امنیت ملی» نامید، حمایت کردند.

دفاع موشکی یک عنصر اصلی « مفهوم استراتژیک» جدید ناتو است که رهبران آنرا روز جمعه تصویب کردند.

آندرس راسموسن، دبیرکل ناتو، تصویب بیانیه ماموریت جدید ناتو را یک « لحظه تاریخی» برای اتحادیه نامید. بیانیه انواع راه هایی را که ناتو برای مقابله با چالش های قرن بیست و یکم در نظر دارد، در بر می گیرد.

آقای راسموسن در سخنانی هنگام گشایش اجلاس، خواهان اتحادیه ای کارآمد تر، با توانایی های مدرن برای دفاع در برابر تهدید های مدرن شد.

او گفت ناتو با مجموعه ای از چالش های جدید قرن بیست و یکم، از جمله تروریسم، گسترش موشک ها، و امنیت اینترنتی روبرو است.

پیش از گشایش جلسه، رهبران ناتو به احترام سربازان کشته و مجروح اتحادیه لحظه ای سکوت کردند.

انتظار می رود خروج نهایی سربازان ناتو از افغانستان، در راس مذاکرات اجلاس دو روزه قرار داشته باشد.

احتمال می رود پرزیدنت اوباما طرح کاهش چهارساله صد وسی هزار سرباز ناتو در افغانستان را فاش کند.

او گفت اجلاس لیسبون فرصتی مهم برای رهبران است که روی طرح بازگرداندن تدریجی کنترل افغانستان به نیروهای امنیتی از سال آینده توافق کنند.

پرزیدنت اوباما پیشتر در روز جمعه، گردهمایی را فرصتی برای احیای اتحادیه در حالی که با چالش های امنیتی جدید در قرن بیست و یکم روبرو است، نامید.

او که در یک کنفرانس خبری همراه با آنیبال کاواکو سیلوا رییس جمهوری پرتغال سخن می گفت، اظهار داشت اجلاس همچنین فرصتی برای تقویت مشارکت امریکا با اتحادیه اروپا فراهم می آورد.

یک تحلیلگر مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی در واشنگتن به صدای امریکا می گوید این تصور بوجود آمده است که پرزیدنت اوباما برای تمرکز بر مسائل فوری تر جهان، روابط واشنگتن با اتحادیه اروپا را به حاشیه کشانده است.

او گفت اجلاس لیسبون به امریکا و شریکان اصلی آن در اتحادیه اروپا فرصت خواهد داد در باره چگونگی پیشرفت در مسائل امنیتی و اقتصادی بحث کنند.

پرزيدنت اوباما قرار است روز شنبه در حاشیه اجلاس با مقانات اتحادیه اروپا ملاقات کند.

انتظار می رود پرزیدنت اوباما برنامه خروج سربازان در یک دوره چهار ساله را تشریح کند. قرار است اجرای این برنامه سال آینده، در حالی که نیروهای بین المللی انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغانستان را آغاز می کنند، شروع شود.

او روز جمعه هنگام ورود به لیسبون تاکید کرد امریکا بعد از پایان ماموریت رزمی ناتو در افغانستان در سال ۲۰۱۴، در کنار آن کشور باقی خواهد ماند.

از روسیه، رقیب سابق دوره جنگ سرد، نیز دعوت شده است در اجلاس ناتو شرکت کند. هدف این است که همکاری مسکو با اتحادیه در مسائلی از جمله سیستم دفاع موشکی جدید در اروپا و جنگ افغانستان تقویت شود.

XS
SM
MD
LG