لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۷

مروری بر پیشینه مشاوران امنیت ملی آمریکا


توماس ای دانیلون، مشاور امنیت ملی پیشین

تام دانیلون ٥٨ ساله پس از انتخابات سال ٢٠٠٨ باراک اوباما در مقام رئیس جمهوری ایالات متحده و دوران گذار دولت یکی از اعضای موثر وزارت امور خارجه و از جمله مشاوران کلیدی سیاست خارجی پرزیدنت بوده است. زمانی که آقای اوباما به مقام رئیس جمهوری برگزیده شد، آقای دانیلون به مقام معاون مشاور امنیت ملی، جیمز جونز برگزیده شد و در اکتبر سال ٢٠١٠ مشاور امنیت ملی و جانشین جونز شد.

او در شرایطی بر مسند مشاور امنیت ملی آمریکا تکیه زد که مناسبات ایالات متحده با آسیا از توجه و تمرکز بسیاری برخوردار بود. آقای دانیلون نقش های کلیدی در تدوین راهبرد مبارزه با تروریسم کشور، از جمله مرگ اسامه بن لادن و مدیریت مناسبات ایالات متحده با روسیه ایفا کرده است.

دونیلون از سال ١٩٩٣ تا ١٩٩٦ و در دوران ریاست جمهوری دولت بیل کلینتون، در مقام معاون وزیر امور خارجه در امور عمومی خدمت کرد. او بعدها در مقام معاون اجرایی رئیس جمهوری در امور حقوقی و سیاستگذاری «فنی می» شرکت فعال در امور مالی مسکن و ارائه وام کار کرده بود. او در طی سال های ١٩٩٩ تا ٢٠٠٥ به طور رسمی لابی گری می کرد.

دانیلون فارغ التحصیل دانشگاه کاتولیک آمریکا و از دانشگاه ویرجینیا لیسانس حقوق گرفته است. کاترین راسل، همسر او رئیس دفتر جیل، همسر جو بایدن، معاون اول رئیس جمهوری است. مایک، برادر او نیز مشاور معاون رئیس جمهوری است.

سوزان رایس، مشاور امنیت ملی منتخب

سوزان رایس ٤٨ ساله از زمانی که باراک اوباما به مقام رئیس جمهوری برگزیده شد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد بوده است.

او پس از حمله سال گذشته در بنغازی در لیبی که به کشته شدن چهار آمریکایی منتهی شد، هدف انتقادهای شدید جمهوری خواهان بوده است. رایس در مصاحبه های تلویزیونی خود گفته بود این حمله ها بدون برنامه ریزی قبلی انجام شده بودند، اظهاراتی که صحت نداشتند.

پس از انتخاب مجدد پرزیدنت اوباما در نوامبر سال گذشته، نام رایس برای مقام وزارت امور خارجه و جانشینی هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه پیشین مطرح شده بود. اما پس از جنجال های ادامه دار مربوط به حمله بنغازی در سپتامبر ٢٠١٢، او نام خود را از فهرست نامزدهای احتمالی این وزارتخانه خارج کرد و گفت اگر نامزد این مقام شود «روند رسیدگی به صلاحیت او در سنا طولانی، پرهزینه و تفرقه آمیز خواهد بود». مقام مشاور امنیت ملی به تایید مجلس سنا نیازی ندارد.

خانم رایس در چندین پست در دولت کلینتون خدمت کرده و مدیر سازمان های بین المللی و حافظ صلح «شورای امنیت ملی» و دستیار ویژه رئیس جمهوری و مدیر ارشد امور او در امور کشورهای آفریقایی بوده است.

سوزان رایس در سال های ١٩٨٠ و در طی کارزار انتخابات ریاست جمهوری سال ١٩٨٨ مایکل دوکاکیس مشاور سیاست خارجی او بود.

خانم رایس فارغ الحتصیل دانشگان استنفورد است و پس از دریافت «بورسیه رودز» دانشگاه آکسفورد در سال ١٩٩٠ مدرک دکترای خود را اخذ کرد.

سامانتا پاور، نامزد سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد

سامانتا پاور، ٤٢ ساله و متولد ایرلند است. او کارشناس حقوق بشر و مشاور پیشین کاخ سفید است.

خانم پاور در دورانی که آقای اوباما سناتور بود، در مقام مشاور سیاست خارجی او خدمت می کرد و در سال ٢٠٠٨ نیز یکی از اعضای گروه مبارزات انتخاباتی باراک اوباما بود. او به دلیل انتقاد از هیلاری کلینتون که در آن دوره رقیب اصلی و سرسخت باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود، پیش از انتخابات از سمت خود کناره گیری کرد. او خانم کلینتون را «هیولا» خوانده بود.

خانم پاور در سال ٢٠٠٨ به تیم گذار وزارت امور خارجه پیوست و بعدها به مقام دستیار ویژه پرزیدنت اوباما و مدیر ارشد امور چندجانبه و حقوق بشر «شورای امنیت ملی» منصوب شد. او در ماه مارس سال جاری از سمت خود کناره گیری کرد.

کتاب «مشکلی از جهنم: آمریکا و لبه نسل کشی» خانم پاور در سال ٢٠٠٣ جایزه ادبی پولیتزر را از آن خود کرد. او در این کتاب سیاست خارجی ایالات متحده در نسل کشی در قرن بیستم را مورد بازبینی قرار داده است. او در «دانشکده دولت جان اف کندی» دانشگاه هاروارد تدریس کرده است و در مقام خبرنگار از سال ١٩٩٣ تا ١٩٩٦ اخبار جنگ بالکان را تحت پوشش قرار داد.

خانم پاور زمانی که ٩ ساله بود به همراه خانواده اش به ایالات متحده مهاجرت کرد. او فارغ التحصیل دانشگاه ییل و دانشکده حقوق هاروارد است.
XS
SM
MD
LG