لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۶

ارکستر ملی ایران باز می گردد


ارکستر ملی ایران باز می گردد
ارکستر ملی ایران باز می گردد

وزارت ارشاد پس از مدتها سکوت در قبال عدم فعالیت دوساله ارکستر ملی ایران به رهبری فرهاد فخرالدینی اعلام کرد: شورای فنی ارکستر ملی تشکیل شد.

این واکنش در پی اعتراضات گسترده نسبت به تعطیلی دوساله ارکستر ملی ایران صورت گرفت که همگی وزارت ارشاداسلامی را عامل این تعطیلی دانسته اند.

علی ترابی سرپرست دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز شنبه به خبرگزاری ایلنا گفت اعضای شورای فنی ارکستر ملی ایران شامل: حسین علیزاده، ارسلان کامکار، هوشنگ ظریف و فردین خلعتبری هستند.

ارکستر ملی ایران که قرار بود خردادماه سال گذشته با اجرایی از آثار کیوان ساکت و به خوانندگی سینا سرلک به صحنه رود، به دلیل همزمانی با رویدادهای پس از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و ممنوعیت هرگونه تجمع عمومی از سوی نیروهای امنیتی باعث شد فرهاد فخرالدینی از رهبری این ارکستر کناره گیری کرده و در نتیجه تنها ارکستر ملی ایران عملا منحل شود.

هرچند فرهاد فخرالدینی اعلام کرده به دلیل رویدادهای گذشته و برخوردهای وزارت ارشاد دیگر به ارکستر ملی بازنخواهد گشت، مسئولان کنونی ارشاد نیز ناخشنود از «عنصر نامطلوب» گفته اند به دنبال رهبر دیگری برای این ارکستر هستند.

یکی از نوازندگان پیشین این ارکستر پیش از این گفته بود با کاهش بودجه این ارکستر، و عدم برنامه ریزی برای اجراهای پیاپی، و پایین بودن حقوق نوازندگان این ارکستر باعث شده بیشتر نوازندگان پرتجربه گروه در آموزشگاه های خصوصی موسیقی سرگرم آموزش شوند که در نتیجه ارکستر ملی ایران حتا اگر بار دیگر راه اندازی شود، دچار فقر شدید نوازنده استاد و پرتجربه خواهد بود.

XS
SM
MD
LG