لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۶

احتمال ادغام کتابخانه ملی در نهاد کتابخانه های عمومی


احتمال ادغام کتابخانه ملی در نهاد کتابخانه های عمومی
احتمال ادغام کتابخانه ملی در نهاد کتابخانه های عمومی

خبرگزاری فارس گزارش کرد با گذشت سال ۸۹ و آغاز سال نو، وعده اعلام رئیس کتابخانه ملی ایران تحقق نیافت و این مرکز بزرگ فرهنگی کشور همچنان بی سرپرست مانده است.

«حامد یاری»، مدیر كل امور بین‌الملل سازمان اسناد و كتابخانه ملی با اشاره به وعده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره معرفی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تا پیش از سال نو گفت: ما هم این نكته را از زبان وزیر در رسانه‌ها خوانده‌ایم، اما تا امروز كه این اتفاق نیافتاده است.

خبرگزاریها گزارش کرده اند یکی از دلایل تاخیر در معرفی رئیس کتابخانه ملی، طرح ادغام آن با نهاد کتابخانه های عمومی کشور است.

اما مهندس منصور واعظی دبیر شورای فرهنگ عمومی و دبیركل نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور ضمن مخالفت با طرح ادغام کتابخانه ملی ایران با نهادکتابخانه های عمومی کشور که از سوی دولتیان مطرح شده گفته است: «این کار نیازمند کارشناسی و تصویب در شورای عالی اداری کشور است.»

کارشناسان می گویند: کتابخانه ملی هرکشور نماد فرهنگ مکتوب و هویت ملی آن کشور بشمار می آید و دولت ها همواره تلاش دارند تا نماد این نماد فرهنگ ملی را هرچه غنی تر و پرشکوه تر سازند.

کتابداران مخالف طرح ادغام می گویند: کارکرد این دو نهاد اساساً متفاوت است. کتابخانه های عمومی بار مصرف عمومی داخلی، و کتابخانه ملی مسئولیت حفظ و تداوم فرهنگ ملی را برعهده دارد. از این رو ادغام این دو نهاد به کاهش جایگاه و کارکرد کتابخانه ملی ایران بعنوان پاسدار تاریخ فرهنگی ایران زمین منجر خواهد شد.

XS
SM
MD
LG