لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۸

تعطیلی فعالیت های ارکستر موسیقی ملی ایران


تعطیلی فعالیت های ارکستر موسیقی ملی ایران
تعطیلی فعالیت های ارکستر موسیقی ملی ایران

خبرگزاری نیمه رسمی مهر که بیانیه خانه موسیقی را با عنوان «امنیت شغلی هنرمندان در خطر است» منتشر کرده، می نویسد: «خانه موسیقی به عنوان تنها نهاد مدنی جامعه موسیقیدانان کشور از روند فعلی فعالیت های فرهنگی در حوزه موسیقی ملی ایران ناراضی و نگران است»

بنا به گزارش روزنامه همشهری لغو برنامه های از پیش تعیین شده اجراهای موسیقی در سراسر کشور از جمله: کنسرت محمدرضا شجریان، کنسرت گروه ارمنی، کنسرت هنگامه اخوان، کنسرت رضا یزدانی، کنسرت گروه سمان، کنسرت ارکستر ملل به سرپرستی پیمان سلطانی و کنسرت گروه کامکارها را که همگی قبلاً مجوز اجرا را دریافت کرده اما اجازه اجرا نیافتند را، یکی از عوامل این نگرانی دانسته است. خانه موسیقی نیز آن را ناشی از «مدیریت های سلیقه ای، زیانبار و مغایر اصول قانون اساسی دانسته است.»

خبرگزاری های ایسنا و مهر نیز به تعطیلی یک ساله ارکستر موسیقی ملی ایران به رهبری فرهاد فخرالدینی پس از یازده سال فعالیت این نهاد اشاره کرده و آن را یک کاستی فرهنگی غیر قابل انکار ارزیابی کرده اند. هرچند وزرات ارشاد اسلامی با تکذیب این خبر اعلام کرد: ارکستر ملی ایران تعطیل نشده بلکه به بنیاد رودکی واگذار شده و فخرالدینی همچنان رهبر این ارکستر است، اما فرهاد فخرالدینی که طی یازده سال فعالیت این نهاد آن را رهبری کرده است، در پاسخ به این رویداد گفت: دیگر تمایلی به همکاری با ارکستر ملی و رهبری این مجموعه ندارم و در حال حاضر ترجیح می دهم سکوت کنم بهتر است دلایل این امر را از دکتر خبری، رئیس مرکز موسیقی وزرات ارشاد بپرسید.»

اما روابط عمومی دفتر موسیقی وزارت ارشاد به این گفته فخرالدینی واکنش نشان داده و گفت: این ارکستر به منظور ساماندهی بهتر امور و فعالیت های استانی به بنیاد رودکی واگذار شده است. اما میلاد عمران لو، نوازنده سازهای کوبه ای ارکستر ملی به ایسنا گفت بعید می دانم دیگر این ارکستر پا بگیرد. او هزینه های سی میلیون تومانی را یکی از بهانه های تعطیلی از سوی مقامات دانسته و افزود: متولی ارکستر انجمن موسیقی وزرات ارشاد بود و ما حقوقمان را از این انجمن می گرفتیم در آن زمان هم صحبت هایی بر سر خصوصی سازی ارکستر ملی بود. میلاد عمران لو کمک های مالی دولت های جهان به نهاد موسیقی ملی شان را امری عادی دانست و گفت: ارکستری مثل ارکستر وین در پاسخ به کمک مالی دولت اتریش به طریق دیگری برای دولت درآمد زایی می کند چون از همه نقاط اروپا برای دیدن اجرای این ارکستر به وین می آیند و درآمدهای گردشگری برای دولت دارد.

اما هرچه باشد برنامه های از پیش تعیین شده این ارکستر به روال هفت ماه گذشته از جمله کنتسرت ۲۸ خرداد که نخستین اجرای امسال این ارکستر بود به حکم دفتر موسیقی وزرات ارشاد لغو شد. کیوان ساکت، آهنگساز و نوازنده تار و سه تار با انتقاد از تعطیلی ارکستر ملی گفت: این ارکستر نماینگر بخشی از هویت فرهنگی ماست و اگر با سابقه فرهنگی چند هزار ساله ای که داریم فاقد یک ارکستر ملی برای آثار موسیقی وطن خود باشیم یک ضعف فرهنگی غیرقابل انکار خواهیم داشت.

پدیده احرار نژاد نوازنده تار ارکستر موسیقی ملی ایران این تعطیلی را تیر خلاص به این نهاد دانسته گفت: متاسفانه با تعطیلی ارکستر ملی دیگر یک ارکستر ایران در کشور نداریم.

XS
SM
MD
LG