لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۲

اوباما: برای سعید عابدینی دعا کنیم


abedini
abedini
باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، می گوید: آزادی مذهبی برای امنیت ملی ایالات متحده اهمیت دارد، و تبلیغ آن در جهان بخشی از سیاست خارجی واشینگتن است.

باراک اوباما که روز پنجشنبه در گردهمایی سالانه موسوم به «صبحانه با نیایش ملی» سخن می گفت یادآور شد: هر که بنام دین و مذهب به کسی آسیب بزند ارتباطش با خدا را تقلیل می دهد.
او خطاب به مدعوین این گردهمایی گفت:
«آزادی دین و مذهب در سراسر جهان در معرض تهدید و خطر است، و این موضوعی است که امروز صبح می خواهم درباره آن تامل کنم. شاهد دولت هایی هستیم که درگیر تبعیض و خشونت بر ضد ایمان [مردم] اند. گاه می بینیم که در تلاش برای توجیه نفرت و آزار دیگران، صرفاً بدلیل هویت آن ها، نحوه نیایش آن ها، و و این که به چه کس عشق می ورزند، دین و مذهب را پیچ و تاب می دهند.»

رئیس جمهوری آمریکا از حضار خواست تا برای کسانی، از جمله برای «کنت بی» در کره شمالی، و سعید عابدینی در ایران، که به دلیل اعتقاداتشان در بندند، دعا کنند.

آقای اوباما، همزمان، خواهان آزادی سعید عابدینی کشیش ایرانی تبار آمریکایی شد.

سعید عابدینی، کشیش کلیسای تبشیری، دو سال پیش در ایران بازداشت شد، و پس از محکومیتی هشت ساله در یکی از دادگاه های جمهوری اسلامی در زندان اوین پشت میله ها جای گرفت. سعید عابدینی که مسلمان زاده است، چهارده سال پیش به آیین مسیحیت گروید. از او به عنوان یکی از پیشگامان تاسیس کلیساهای موسوم به «خانگی» در ایران یاد می شود.

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری، و میشل اوباما بانوی اول آمریکا نیز به احترام کیش و آیینشان، مسیحیت، در این گردهمایی حضور داشتند.

«صبحانه با نیایش ملی» مراسمی است که میزبان آن قانونگزاران کنگره (مجلس های سنا و نمایندگان) آمریکا هستند که خود هفته یی یک بار در «کپیتول»، مقر پارلمان آمریکا در واشینگتن، گرد می آیند.

از سال ۱۹۵۳ تا کنون همه روساء جمهوری آمریکا در مراسم سالانه این گردهمایی شرکت کرده اند.

میهمانان مراسم سالانه این گردهمایی از ۱۳۰ کشور مختلف اند، و در فهرست آنان غالباً به نام چهره های خبرساز، از جمله شخصیت های خارجی و چهره های نامدار ورزشی و هنری، بر می خوریم.

«مادر ترزا»، تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا، و «بونو» خواننده نامدار از چهره هایی هستند که در این گردهمایی شرکت داشته اند.
XS
SM
MD
LG