لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۳

داروهای سقط جنین خیابان ناصرخسرو و افزایش مرگ زنان جوان باردار


این خیابان قدیمی تهران جولان دارو فروشانی شده که به جای شفا، مرگ می فروشند
این خیابان قدیمی تهران جولان دارو فروشانی شده که به جای شفا، مرگ می فروشند

خبرگزاریهای ایران گزارش کرده اند شمار مرگ و میر ناشی از مصرف داروهای تقلبی سقط جنین در ایران افزایش یافته و قربانیان آن بیشتر زنان جوانی هستند که ناخواسته باردار شده اند اما براساس قانون حق سقط جنین را ندارند.

یک پزشک متخصص زنان که افزایش آمار زنان قربانی مصرف داروهای سقط جنین را بررسی کرده می گوید: بیشتر قربانیان مصرف کنندگان داروهای سقط جنین از خیابان ناصرخسرو هستند.

این پزشک افزوده است: «باوجود آگاهی زنان جوان از مرگ زا بودن داروهای خیابان ناصرخسرو، با این همه به خودشان که می رسد، همان راهی را می روند که دیگر قربانیان رفته اند.»

یک گزارشگر نیز در این باره نوشته است: «انواع داروهای سقط جنین جزء پرطرفدارترین داروهای قاچاق در بازار ناصر خسرو هستند که این داروها در سه نوع اروپایی، هندی و پاکستانی در این بازار به فروش می‌رسند.

یک فروشنده این نوع داروها می‌گوید که روزانه بین حدود ده مشتری برای این نوع داروها دارد که برخی از آنها از شهرستان‌های مختلف کشور به وی مراجعه می‌کنند.»

نیروهای انتظامی تهران نیز اعتراف کرده اند همه روشهای ممکن برای پاکسازی منطقه از فروشندگان دارو، بویژه داروهای سقط جنین را بکار گرفته اند اما نتیجه بخش نبوده است.

افزایش حضور پلیس و حتی راه اندازی پایگاهی برای استقرار ماموران جهت برخورد با دلالان دارو در ناصر خسرو، هنوز نتوانسته ریشه دلالان دارو را در این خیابان بخشکاند .

خبرگزاری دولتی ایران ایرنا نیز دراین باره نوشته: «عرصه دارو دراین خیابان به اتمام نرسیده؛ بلکه اشکال آن تغییر یافته. رهگذران خیابان ناصر خسرو، دوباره داروفروشانی را می بینند که در گذر از کنارشان به آرامی از آنها این جمله را می شوند: "دارو ، دارو می‌خواهید".»

فروشندگانی که تحت عنوان آدامس یا شکلات فروش کنار خیابان پرسه می زنند و در دست هایشان چیز جز شکلات و آدامس نیست. داروها در مغازه ها و جاهای امن نزدیک قرار دارند.

مشکل فروش غیرمجاز دارو داستانی قدیمی در نظام بهداشتی و دارویی ایران پس از انقلاب است.

مرتضی طلایی فرمانده سابق نیروی انتظامی تهران بزرگ و رییس کنونی کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران چندین سال پیش گفته بود: «ناصر خسرو برای همیشه از عرضه دارو پاکسازی شد»

اما خبرگزاری ایرنا در گزارش خود افزوده است: «این خیابان قدیمی تهران جولان دارو فروشانی شده است که به جای شفا، مرگ می فروشند.»

ناصرخسرو یکی از خیابان های قدیمی تهران است که از نخستین سال های جنگ و همزمان با آغاز تحریم های همه جانبه علیه ایران، به تدریج به پاتوق فروشندگان داروهای نایاب تبدیل شد؛ کوچه پس کوچه هایی تنگ که هر گوشه آن پر بود از فروشندگان این بازار سیاه.

البته این روزها تنوع داروهایی که دارو فروشان در خفا می فروشند بیشتر شده و اکنون داروهایی همچون یزوپرستول و پروستادین برای سقط جنین و پلاویکس برای عمل قلب باز در سبد دارویی دلالان ناصر خسرو قرار گرفته و به اشکال مختلف درمعرض فروش قرار گرفته است.

مسئولان وزرات بهداشت از اساس منکر وجود چنین داروخانه ای بوده معتقدند ناصرخسرو خیابانی پاک و آرام است. اما شاهدان عینی می گویند مسئولان وزارت بهداشت کافی ست در طول این خیابان راه بروند تا از هرجای آن صدای فروش انواع دارو بویژه آمپول های سقط جنین را بشنوند.

یک پزشک زنان در باره علت مرگ و میر زنان جوان باردار که براثر استفاده از آمپول سقط جنین مرده اند می گوید: «آمپول های سقط جنین فقط با کنترل پزشکان می تواند در هفته های نخست بارداری به صورت عضلانی تزریق شود که در این صورت عوارض کمتری دارد اما اگر این آمپول ها در ماه های غیرمجاز آن به کار برده شود احتمال پاره شدن رحم افزایش می یابد. با مصرف این آمپول ها بدون اجازه پزشک، احتمال بروز بیماری های قلبی، عروقی، تنفسی و همچنین اسهال و استفراغ شدید در مادران بسیار زیاد می شود.»

به گفته کارشناسان بیشترین مشتریان مصرف آمپول های سقط جنین را زنان طیف سنی شانزده سال بیست و پنج سال شامل می شوند.

یک فروشنده آمپول های سقط جنین می گوید: از همه سنی مشتری داریم. از شانزده ساله تا چهل و پنج ساله که البته اینها بیشترشان برای دخترانشان می خواهند.

سعید واقفی، دبیر انجمن داروسازان ایران نیز می‌گوید: «بازار دارویی ناصرخسرو به مثابه غده سرطانی است که ممکن است شرایطی بحرانی ایجاد کند. بنابراین با نابودی این غده، بحران‌های ناشی از آن نیز حل خواهد شد.»

دکترشاهرخ رامین مخبر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس برخورد پلیسی با این مشکل را کارساز ندانسته می‌گوید: «اینکه هر از چندی با روانه کردن نیروها‌ی پلیس به بازار داروی ناصرخسرو درپی براندازی آن باشیم راه حلی غیر کارشناسی شده است. به‌طوری که در چند سال گذشته این راه‌حل‌ها مورد آزمایش قرار گرفته است ولی نه تنها نتیجه مثبتی نداشته است بلکه هم اکنون شاهد پابرجابودن بازار سیاه دارو در خیابان ناصرخسرو هستیم.»

وزارت بهداشت تاکنون از انتشار آمار دقیق قربانیان مصرف داروهای ناصرخسرو بویژه آمپول های سقط جنین خودداری کرده است.

یک سازمان غیردولتی زنان متشکل از مادران دغداری که دخترانشان بر اثر مصرف این داروها مرده اند، می گوید شمار زنان جوانی که ناخواسته باردار می شوند و برای جلوگیری از «آبروریزی» و مجازات حکومتی متوسل به این داروها می شوند، بسیار بالاست.

این سازمان غیردولتی که علیه فروش آمپول های تاریخ مصرف گذشته سقط جنین در ناصرخسرو به دختران و زنان جوان آگاهی بخشی می کند، می گوید، دولت آنها را غیرقانونی دانسته از این رو آنها ناچارند به صورت مخفی به کار مبارزه با مرگ و میر زنان تازه باردارشده ای برخیزند که از ترس دولت و مردم به استقبال مرگ می روند.

XS
SM
MD
LG