لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۵

سازمان های فضانوردی آمریکا و کانادا در جستجوی منشا حیات در رودخانه بریتیش کلمبیا


سازمان های فضانوردی آمریکا و کانادا در جستجوی منشا حیات در رودخانه بریتیش کلمبیا
سازمان های فضانوردی آمریکا و کانادا در جستجوی منشا حیات در رودخانه بریتیش کلمبیا

پژوهشگران «آژانس فضانوردی کانادا» و ناسا در ایالات متحده با تحقیق در مورد منشا حیات در دو رودخانه در ایالت بریتیش کلمبیای کانادا، قصد دارند با تحلیل یافته های جدید به اکتشافات سیاره ای مهمی در فضا دست پیداکنند.

«سی بی سی»، تلویزیون دولتی کانادا، در گزارشی گفته است گروهی از دانشمندان کانادایی و آمریکایی با استفاده از زیردریایی های ویژه سفر به آب های عمیق، در مورد مراحل شکل گیری فرآیندهای حیات در صخره های سنگی در دو رودخانه دور افتاده ایالت بریتیش کلمبیا تحقیق می کنند.

دانشمندان امیدوارند به رمز شکل گیری اشکال اولیه حیات میکروبی در سیاره زمین و در فضا دست بیابند.

طرح هفت ساله «پروژه تحقیقاتی رودخانه پاویلیون» به ابتکار و با حمایت مالی سازمان ناسا در آمریکا و «آژانس فضایی کانادا» آغاز شده است.

محققان آمریکایی و کانادایی، منشا اشکال رسوبی بسیار قدیمی را آزمایش کرده اند که در شکل گیری نوع خاصی از باکتری و جلبک نقش داشته اند. آن ها درصددند تا جزییات فن آوری های اکتشافی خود را توسعه دهند و نیز سرنخ هایی به دست آورند که برای ماموریت های فضایی آینده مفید خواهند بود.

دارلین لیم، زیست شناس متخصص علم جانوران آب شیرین، دانشمند رودخانه و محقق ارشد «مرکز پژوهشی آمز» ناسا در کالیفرنیا می گوید صخره هایی به نام «میکروبیالیتی» در این رودخانه وجود دارند که به شیوه خاص خود با یک نوع باکتری ساخته شده اند و در سطح ساختار صخره زندگی می کنند. وی می افراید تلاش ما این است که دریابیم نقش این میکروب ها در ساختن این صخره ها در
گذشته و در زمان کنونی چیست.

وجود اشکال «میکروبیالیتی» از حدود دو و نیم میلیارد سال قبل تا حدود پانصد میلیون سال پیش بسیار معمول بود و این اشکال حیاتی کماکان ابتدایی ترین و اولین بقایای حیات در سیاره زمین هستند.

بنا به گفته پژوهشگران، «رودخانه پاویلیون» و «رودخانه کلی» از تنوع و گوناگونی غیرعادی از انواع «میکروبیالیتی» برخوردار هستند که اشکالی شبیه مارچوبه و یا ستون دارند.

محققان امیدوارند با غواصی در اعماق آب این رودخانه ها و یا به کمک زیردریایی بتوانند اشکال شیمیایی را بیابند که این جانوران کوچک و میکروسکوپی احتمالاً از خود به جای گذاشته اند و آن ها را با موجوداتی مقایسه کنند که ممکن است روزی در سیاره های کوچک و بزرگ بیابند.

پژوهشگران آمریکایی و کانادایی این پروژه معتقدند که درک شرایط زیست محیطی این دو رودخانه که «میکروبیالیتی» ها در آن رشد کرده اند، تصویری از دوران اولیه حیات روی کره زمین را ترسیم می کند که در آن زمان، شکل گیری این نوع از حیات بسیار معمول تر بود.

بنا به گفته دکتر لیم، با وجودی که تحقیق اخیر در این دو رودخانه در اعماق آب انجام می شود، اما بسیاری از فن آوری ها و پروتکل های پژوهشی پیرامون این پروژه با آنچه که محققان در شرایط جوی بسیار نامساعد و در سرما و گرمای شدید نیاز دارند، شباهت دارد.

تلویزیون دولتی کانادا گزارش می دهد که هر دو سازمان فضانوردی آمریکا و کانادا که از این پروژه حمایت کرده اند، به یادگیری مواردی علاقه نشان داده اند که ممکن است در تدارکات ماموریت های آینده فضایی بیاموزند.

XS
SM
MD
LG