لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۵

پرتاب ماهواره ساخت دبیرستانی ها به فضا


ماهواره ای که گروهی دانش آموز دبیرستانی ساخته اند قرار است چهارشنبه شب به فضا پرتاب می شود. این ماهواره با بودجه بخش خصوصی ساخته شده است.

راکت موسوم به ماینوتار، ۲۹ ماهواره کوچکتر را حمل خواهد کرد که به نانوماهواره معروفند. دانش آموزانی که این ماهواره را ساخته اند، محصلان دبیرستان مشهور تامس جفرسون در الکساندریا در ایالت ویرجینیا هستند.

مدیر برنامه سیستم های پیشرفته ناسا می گوید پرتاب راکت حامل ماهواره های کوچک (نانو ماهواره) از مهم ترین رویدادهای روز علم هوا- فضاست که در آینده پرتاب موشک به فضا به آن بستگی تام خواهد داشت.

دبیرستان تامس جفرسون می گوید ماهواره ساخت دانش آموزانش هم به محصلان و هم دیگر کاربران آماتور این امکان را می دهد که از زمین، اقدام به دریافت و ارسال اطلاعات از ماهواره ای کنند که در فضاست.

در تارنمای این دبیرستان آمده است که جدا از دانش آموزان، کاربران عادی هم قادر به استفاده از این دست اطلاعات خواهند بود و پیام های صوتی مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند تا اطلاعات محتوای آنها روشن و برای کاربران قابل درک و استفاده باشد.

بیش از ۳۰۰ دانش آموز دبیرستانی و دبیران آنها در طرح ناسا برای پرتاب نانوماهواره به فضا و دستیابی به اطلاعات از این طریق، شرکت داشته اند. حجم این نانوماهواره ها حدود دودهم کیلوگرم، طولشان حدود ۴ اینچ، و وزنشان کمتر از یک ونیم کیلوگرم است.
XS
SM
MD
LG