لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۶

کاوشگر خورشیدی ناسا برای آزمایش نهایی آماده می شود


ناسا، سازمان هوا فضانوردی ایالات متحده، آخرین مراحل تکمیل کاوشگری که قرار است تابستان ماموریت سفر به خورشید را آغاز کند، به پایان می‌رساند.

دانشمندان ناسا آخرین مراحل ساخت و آزمایش کاوشگر خورشیدی پارکر را به اتمام رسانده اند.

نیکی فاکس دانشمند پروژه کاوشگر خورشیدی پارکر اعلام کرد که سفینه شنبه و یکشنبه، ۱۱ و ۱۲ فروردین برای سفر بسته بندی شده و برای فرستاده شدن به مرکز فضایی کندی درون کانتینر خودش قرار می‌گیرد.

او گفت: «کاوشگر در چند ماه آینده تحت آزمایش‌های نهایی قرار می‌گیرد تا اطمینان حاصل کنیم که همه چیز آماده است. پس از سوخت گیری، سفینه با موشک دلتای ۴ سنگین به فضا می‌رود.»

این سفینه در مدار هفت میلیون کیلومتری از خورشید به دور آن خواهد گشت و در نتیجه باید بتواند درجه حرارت بیش از ۱۳۰۰ درجه سانتیگراد، ذرات فرا صوتی و تشعشعات فضایی قوی را تحمل کند.

اطلاعاتی که این کاوشگر از فاصله ۱۴۰ میلیون کیلومتری به زمین خواهد فرستاد به دانشمندان کمک می‌کند درک کنند چرا اتمسفر خورشید از سطح آن بسیار گرم تر است. آنان همچنین انتظار دارند به اکتشافات غیرمنتظره‌ای نیز دست یابند.

نور رئوفی، دانشمند پروژه کاوشگر خورشیدی پارکر گفت: «ما به فضایی پرواز می کنیم که تاکنون در آن نبوده ایم و هر چه مشاهده کنیم یک اکتشاف است. من مطمئنم پدیده هایی را کشف خواهیم کرد که تاکنون ناشناخته بوده اند.»

این کاوشگر که به اندازه یک خوردوی کوچک است و توسط آزمایشگاه دانشگاه جانز هاپکینز در مریلند طراحی و ساخته شده هفت بار به دور سیاره زهره خواهد گشت تا بتواند خود را در دسامبر سال ۲۰۲۴ به مدار خورشید برساند.

کاوشگر سپس ۲۴ بار به دور خورشید خواهد گشت و در هر گردش به آن نزدیک تر خواهد شد.

هزینه ساخت و پرتاب این کاوشگر یک و نیم میلیارد دلار است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG