لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۷

اعزام تاریخی فضانوردان از خاک آمریکا با موفقیت انجام شد؛ سفینه «درگن» به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید


پرزیدنت ترامپ و مایک پنس معاون او در این رویداد تاریخی حضور داشتند
پرزیدنت ترامپ و مایک پنس معاون او در این رویداد تاریخی حضور داشتند

عملیات مشترک ناسا و اسپیس‌اکس، برای اعزام دو فضانورد آمریکایی، داگ هرلی و باب بنکن به فضا با موفقیت انجام شد و سفینه «درگن» بامداد یکشنبه (به وقت شرق آمریکا) به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید.

درگن (به معنی اژدها) که عصر روز شنبه ۱۰ خرداد با موشک فلکن ۹ اسپیس اکس از مرکز فضایی کندی در فلوریدا با موفقیت به فضا پرتاب شده و در مسیر ایستگاه فضایی بین‌المللی قرار گرفته بود، صبح یکشنبه به مقصد رسید و هر دو فضانورد به سلامت وارد ایستگاه فضایی شدند.

اهمیت این عملیات در آن است که برای نخستین بار در نزدیک به ۱۰ سال گذشته که فضانوردان از خاک آمریکا به فضا می‌روند. پرزیدنت ترامپ به همراه مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا در این رویداد تاریخی حضور داشت.

پرزیدنت ترامپ در مراسمی که ساعتی پس از پرتاب برگزار شد حضور یافت و در سخنرانی خود گفت: پرتاب تاریخی امروز نشانه‌ای از تعهد به آینده‌ای درخشان‌تر برای همه شهروندان ما روی کره زمین است.

او تاکید کرد: «وقتی آمریکایی‌ها متحد باشند، هیچ ناممکنی وجود ندارد.»

پرزیدنت ترامپ این عملیات موفقیت‌آمیز را بازگشت شجاعانه و پیروزمندانه آمریکا به فضا توصیف کرد.

مایک پنس نیز با اشاره به توجه ویژه دولت دونالد ترامپ به افزایش توان فضایی ایالات متحده گفت که آمریکا بار دیگر پیشتاز فضا است.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده این عملیات موفقیت آمیز را تبریک گفت و آن را فرصتی تاریخی نامید. مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه نیز پیام تبریکی در توئیتر نوشت.

مارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده هم در پیام تبریک خود نوشت: برگشتیم. فضانوردان آمریکایی یک بار دیگر با راکت‌های ایالات متحده آمریکا، نبوغ آمریکایی، و با نظام سرمایه‌داری آمریکایی که هزینه‌ها را کاهش می‌دهد، در فضا هستند.

پرتاب فضاپیمای ناسا و اسپیس اکس بعد از نه سال از خاک آمریکا به فضا از فیسبوک صدای آمریکا به طور زنده پخش شد که می‌توانید آن را اینجا ببینید:

پرزیدنت ترامپ با وعده اولویت اول برای آمریکا در انتخابات پیروز شد و برای او بازگشت این عملیات به خاک آمریکا، اهمیت ویژه‌ای دارد.

این عملیات با همکاری شرکت «اسپیس‌اکس»، که یک شرکت بخش خصوصی است، برگزار می‌شود. سازمان هوا فضای آمریکا، ناسا، پیش از این سفرهای باربری به فضا را به اسپیس‌اکس سپرده بود و حالا با انتقال فضانوردان، ناسا می‌تواند روی اهداف خود در اعماق فضا، متمرکز شود.

پرزیدنت ترامپ در سه سال گذشته و از زمان شروع دولت خود از حامیان جدی عملیات فضایی بوده و از پروژه سفر به مریخ حمایت کرده است. ناسا اعلام کرده است که تا سال ۲۰۲۴ بار دیگر فضانوردانی را به ماه می‌فرستد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG