لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۴

کیسه ای حاوی خاک ماه که آرمسترانگ به زمین آورده بود در یک حراجی به فروش رفت


کیسه‌ای که نیل آرمسترانگ فضانورد آمریکایی اولین نمونه خاک ماه را در آن به زمین آورد به مبلغ یک میلیون و هشتصد هزار دلار به فروش رفت.

این کیسه که زمانی حاوی خاک و سنگ‌های ماه بود در چهل و هشتمین سالگرد اولین فرود انسان در ماه در حراجی ساتبی در نیویورک به حراج گذاشته شده بود.

معمولا این آثار با ارزش ناسا در موزه ملی اسمیتسونین نگاهداری می‌شود ولی این کیسه که در ماموریت آپولو یازده استفاده شده بود، به دلیل یک اشتباه به این موزه راه نیافته و در اختیار شخص سومی قرار گرفته بود.

سرنوشت کیسه پیش از حراج آخر

کارآگاهان کیسه را سال ۲۰۰۳ در گاراژ مردی یافتند که از یک موزه صنایع هوایی دزدی کرده بود. کیسه بدون اینکه به درستی شناسایی شود در یک حراجی آنلاین به زنی از ایالت ایلینویز به نام نانسی کارلسون فروخته شد.

کارلسون می‌دانست که این کیسه به یکی از ماموریت‌های فضایی تعلق دارد اما نمی‌دانست کدام پرواز، به همین دلیل آن را برای کارشناسی به ناسا فرستاد. کارشناسان ناسا متوجه اهمیت آن شدند و ناسا نیز اعلام کرد که این کیسه متعلق به مردم آمریکاست. اما در نهایت یک قاضی فدرال اعلام کرد که حراجی برگزار شده و این کیسه فروخته شده از این رو کیسه به نانسی کارلسون که آن را ۹۹۵ دلار خریده تعلق دارد.

هنوز چند بار دست به دست شدن، ذرات خاک و اثرات سنگ هایی که از ماه به زمین حمل شد در این کیسه کوچک سفید وجود دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG