لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۹

ناسا بار دیگر فضانورد استخدام می‌کند


اسکات کلی فضانورد
اسکات کلی فضانورد

سازمان فضایی ایالات متحده، ناسا، پس از چند سال خودداری از استخدام فضانورد، اعلام کرد که دوباره قصد دارد برای اجرای پروژهای فضایی آن سازمان فضانورد استخدام کند.

ناسا روز چهارشنبه اعلام کرد که از روز ۱۴ دسامبر سال جاری میلادی (۲۳ آذر ماه) تا اواسط ماه فوریه (اوایل اسفند ماه)، فرم‌های درخواست و رزومه‌های علاقمندان به فضانوردی را دریافت کند.

بنا بر اعلام سازمان فضایی آمریکا، این تصمیم در راستای اجرای دوباره پروژه ‌های پرتاب فضاپیمای حامل انسان و آمادگی برای سفر به مریخ اتخاذ شده است.

ناسا از سال ۲۰۱۱ میلادی سفرهای فضایی را متوقف و فضاپیمای شاتل برای تردد بین زمین و ایستگاه فضایی را بازنشسته کرد. اما از سال ۲۰۱۷ سفرهای فضایی با فضاپیماهای ساخت شرکت بوئینگ و با شرکت چهار فضانود پیشین از سرگرفته خواهد شد.

به گفته چارلز بولدن از مدیران ارشد ناسا، استخدام این گروه از فضانوردان جدید آمریکایی موجب تقویت پروژه سفر به مریخ شده و به ما کمک خواهند کرد که نحوه و اهداف گام گذاشتن به سیاره سرخ را بهتر درک کنیم.

وی اضافه کرد "افراد انتخاب شده برای این منظور، از داخل خاک ایالات متحده و توسط فضاپیماهای آمریکا به فضا خواهند رفت و با به کارگیری علوم پیشرفته و تحقیقات ایستگاه فضایی بین المللی، کمک خواهند کرد تا مرزهای کنونی برای کشف اسرار فضا را کنار بزنیم."

بنا بر اعلام سازمان فضایی ایالات متحده، بررسی فرم‌های درخواست داوطلبان فضانوردی و اعلام اسامی افراد برگزیده، تا اواسط سال ۲۰۱۷ طول خواهد کشید.

آخرین باری که ناسا اقدام به استخدام فضانورد کرد، بیش از شش هزار نفر فرم‌های استخدام را پر کردند، اما تنها هشت نفر انتخاب شدند.

ناسا در حال حاضر ۴۷ فضانورد دارد؛ حدود یک سوم رقمی که در اوج فعالیت‌های فضایی ناسا در سال ۱۹۹۹ فعال بودند. از سال ۱۹۵۹ میلادی تاکنون تنها ۳۰۰ نفر به عنوان فضانورد برای پروژه‌های ناسا استخدام شدند.

XS
SM
MD
LG