لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۳

صدور حکم حبس و جمع‌آوری زباله در مناطق خالی از سکنه برای نرگس محمدی


نرگس محمدی، فعال مدنی زندانی
نرگس محمدی، فعال مدنی زندانی

بر اساس حکم غیابی دادگاه انقلاب اسلامی تهران، نرگس محمدی علاوه بر دو سال ممنوعیت خروج از کشور، به جمع‌آوری زباله در مناطق خالی از سکنه محکوم شد.

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، روز یک‌شنبه ۱۷ مهر با اعلام این خبر در چند توییت نوشت، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب، حکم پرونده‌ای را که «اخیرا» برای این فعال حقوق بشر زندانی تشکیل داده، به طور غیابی رأی صادر کرده و آن را امروز به او در زندان ابلاغ کرده است.

بر اساس این رأی، خانم محمدی به «معرفی ماهانه به فراجا به مدت ۲ سال»، «منع عضویت از احزاب، دستجات، و گروه‌های سیاسی به مدت ۲ سال» و «پاک‌سازی مناطق از زباله در مناطق خالی سکنه با هماهنگی شهرداری یکی از شهرستان‌ها تحت نظارت حراست آن مرجع به مدت سه ماه روزی چهار ساعت» محکوم شده است.

پس از صدور این حکم، تقی رحمانی همسر خانم محمدی که در فرانسه ساکن است، در توییتی به نقل از او نوشت: «من دادگاه را به رسميت نمی‌شناسم. در آن شركت نكرده، وكيل من هم از دسترسی به پرونده محروم بوده است. من از حق اعتراض مردم و حضور در خيابان برای اعتراض به حكومت حمايت كردم.»

احکام جایگزین همچون جمع‌آوری زباله، کندن قبر، و شرکت در کلاس‌های اجباری قرآن و احکام اسلامی، از جمله حکم‌های تحقیرآمیز برای فعالان حقوق بشر و متهمان به روزه‌خواری و همچنین پیروان آیین بهائیت در ایران بوده است.

XS
SM
MD
LG