لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۹

کلاهی که از سر ناپلئون در «واترلو» افتاد، بیش از ۴۰۰ هزار دلار فروش رفت


کلاهی منتسب به «ناپلئون بناپارت» امپراتور فرانسه در فاصله سال‌های ۱۸۰۴ تا ۱۸۱۵ میلادی که گمان می شود ۲۰۳ سال پیش در نبرد واترلو از سرش افتاد، به قیمت بیش از ۴۰۰ هزار دلار در حراجی در شهر لیون فرانسه فروخته شد.

ناپلئون، علاوه بر رویای کشورگشایی با کلاه های لبه دارش هم شناخته می شد.

او به قدری شیفته این کلاه ها بود که سفارش داد صد و هفتاد عدد از این مدل کلاه برایش درست کنند و حتی یکی از این کلاه ها با او دفن شده است.

تعداد کلاه هایی که از امپراتور فرانسه به جای مانده است، نوزده عدد است که بیشتر آنها در موزه قرار دارند ولی مجموعه داران برای به دست آوردن یکی از این کلاه ها سر و دست می شکنند.

کلاهی که در شهر لیون فرانسه حراج شد، هزاران دلار بیشتر از قیمت پیش بینی شده به فروش رفت. این کلاه، یکی از ۱۲۰ کلاه نظامی است که ناپلئون در دوران حکومتش بین سالهای ۱۷۹۹ و ۱۸۱۵ در میدان جنگ به سر گذاشت.

در سال ۲۰۱۴، یکی دیگر از کلاه های ناپلئون توسط مدیر کره ای شرکت غذایی «حریم فود» به قیمت دو میلیون دلار خریداری شد که پنج برابر قیمت تعیین شده بود. این کلاه، که قبلا در دست خاندان سلطنتی موناکو بود از کلاهی که در حراج لیون به فروش رفت، کیفیت بهتری داشت.

کلاه تازه به فروش رفته، رنگ پریده است و برخی قسمتهایش پاره شده است.

با این حال، بسیاری در سراسر دنیا هنوز مجذوب قدرت نظامی و کشورگشایی ناپلئون هستند و حاضرند برای به دست آوردن یکی از لوازم شخصی او میلیونها دلار خرج کنند.

در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷، یک برگ طلایی از تاجی که ناپلئون در مراسم تاجگذاری بر سر گذاشت به قیمت بالای ۷۲۵ هزار دلار در پاریس فروخته شد.

برگ طلایی تاج ناپلئون چندی پیش به قیمت بالای ۷۲۵ هزار دلار در پاریس فروخته شد
برگ طلایی تاج ناپلئون چندی پیش به قیمت بالای ۷۲۵ هزار دلار در پاریس فروخته شد

کلاه ناپلئون را یک مجموعه دار اروپایی که نامش فاش نشده، خرید.

کلاه های ناپلئون پیش از آنکه بر سر امپراتور فرانسه قرار بگیرند، هم مد بودند اما ناپلئون با یک تغییر جزئی آن را به اسم خود ثبت کرد؛ او کلاه ها را برعکس روی سر می گذاشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG