لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۰

مسئول امور زنان در افغانستان کشته شد


تنها چند ماه پس از کشته شدن یکی از مسئولان دولتی امور زنان افغانستان، امروز دوشنبه جانشین وی نیز طی انفجار یک خودروی بمب گذاری شده کشته شد.

نادیا صدیقی در حالی که راهی محل کار خود در شرق لغمان بود، به دست مردان مسلح کشته شد. حمله به وی تمامی مختصات حملات طالبان را دارد.

سخنگوی دفتر فرماندار لغمان می گوید کشتار خانم صدیقی، بخشی از موج تروری ست که ستیزه جویان اسلام گرای افراطی مدتی پیش علیه زنان فعال و موفق در اجتماع افغانستان آغاز کردند و آن را با هدف ارعاب زنان و واداشتن آنها به کناره گیری از حضور فعال در جامعه ادامه داده اند.

رعنا نورستانی، سخنگوی یک نهاد فعال حقوق زنان مستقر در نیویورک، می گوید اگر دولت افغانستان نتواند امنیت جان زنان را تأمین کند، این عدم امنیت عامل بازدارنده ای خواهد بود برای ادامه فعالیت زنان افغان و حضور آنها در جامعه.

سفارت آمریکا در کابل ضمن محکوم کردن حمله به نادیا صدیقی، از وی به عنوان فعال اثرگذار حقوق زنان افغان نام برد و از او تجلیل کرد.

وضعیت شکننده حقوق زنان در افغانستان، بسیاری از فعالان حقوق بشر را نگران کرده که از سال ۲۰۱۴ و در پی خروج نیروهای خارجی از افغانستان، این وضع وخامت یابد.

در این حال، در رویدادی جداگانه، امروز دوشنبه انفجار یک بمب کنار جاده ای، جان رییس پلیس نیمروز در جنوب غربی افغانستان را گرفت.
XS
SM
MD
LG