لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۳

دیوان عالی کشور تایید حکم اعدام کشیش یوسف ندرخانی را رد کرد


آیت‌الله محسنی گرکانی رئیس دیوان عالی ایران تأیید حکم اعدام کشیش یوسف ندرخانی، از سوی این مرجع قضایی رد کرده و گفت که این پرونده هنوز به دیوان عالی نرفته است.
این واکنش رئیس دیوان عالی ایران پس از آن صورت میگیرد که هفته گذشه محمد علی دادخواه وکیل این کشیش ایرانی از تعیین تکلیف نهایی موکل خود خبر داده بود.
آقای دادخواه در توضیح این وضعیت به صدای آمریکا گفت:
ادعای دیوان عالی کشور مبنی بر عدم دریافت پرونده آقای ندرخانی صحیح است. چرا که این پرونده هم اکنون در مرجع قضایی استان گیلان بوده و مراحل قانونی خود را طی میکند.
آقای دادخواه همچنین ابراز امیدواری کرد که با توجه به شرایط موجود مسائل فرهنگی و اعتقادی، حکم اعدام آقای ندر خانی لغو شود.
یوسف ندرخانی به همراه همسرش، دوسال پیش به اتهام ترک اسلام و پذیرش آیین مسحیت در شهر رشت بازداشت شدند.
دادگاه اولیه همسر آقای ندرخانی را آزاد اما خود او را به اتهام ترک دین، دعوت از مسلمانان برای پذیرش مسیحیت، ابراز مخالفت با اسلام و مواردی از این دست به اعدام محکوم کرد ه و لغو این حکم را مشروط به توبه آقای ندر خانی و انکار پذیرش مسیحیت از جانب او کرده بود.
اما مقاومت آقای ندر خانی در قبال انکار اعتقادات خود، واکنش های متعددی را از سوی رسانه های بین المللی و حتی مقامات کشورهای مختلف از جمله اتحادیه اروپا، آمریکا، بریتانیا به دنبال داشت.
در پی بالا گرفتن اعتراض ها رسانه های وابسته به حاکمیت از جمله خبرگزاری فارس ، دلیل صدور حکم اعدام برای این کشیش جوان را، نه پذیرش آیین مسیحیت، بلکه تجاوز های مکرر و اخاذی ذکر کردند.
غلامعلی رضوانی معاون سیاسی امنیتی استان گیلان نیز در واکنش به همین موضع ، ضمن «صهیونیست» خواندن آقای ندر خانی جرم او را دایر کردن خانه فساد عنوان کرده است .
این در حالی است که در حکم صادره برای آقای ندر خانی نوع اتهام انکار نبوت و ارتداد ذکر شده است.
دادگاه نیز به همین اتهام و با استناد به تحریرالوسیله آیت‌الله خمینی و دیگر فتاوی آقای ندر خانی را به اعدام با طناب دار محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG