لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۳

رهبر کره شمالی خواهان دوستی با کره جنوبی شد


کیم جونگ اون رهبر کره شمالی طی سخنرانی سال نو خود خطاب به شهروندان آن کشور به لزوم توسعه و استفاده از سلاح های پیشرفته تر برای پایان دادن به تنش در شبه جزیره کره اشاره کرد.

کیم در سخنرانی روز سه شنبه خود که برای شهروندان کره شمالی نامنتظره بود، از مردم کشورش خواست تا به آرمان های استقلال، صلح و دوستی وفادار باشند. وی در میان اهداف سال نو میلادی، به ضرورت خاتمه تنش و اختلاف میان دو کره نیز اشاره کرد.

سخنرانی کیم جونگ اون که برای مردم کره شمالی نامنتظره بود، نخستین نطق سال نو یک رهبر آن کشور طی ۱۹ سال اخیر است. طی دوران رهبری پدر کیم جونگ اون، سخنان سال نو رهبر کره شمالی به شکل بیانیه ای در رسانه ها منتشر می شد.

سخنان سال نوی کیم در ادامه به ضرورت تأمین خوراک بهتر، بیشتر و سالم تر برای مردم اختصاص یافت. کیم افزود:«مهم ترین وظیفه ما آن است که تلاش کنیم قدرتمند شویم و کشور بزرگ کمونیستی خود را هر چه تقویت کنیم.» کیم اما اشاره ای به برنامه هسته ای بحث انگیز کشورش نکرد.

تنش میان دو کره در ماه دسامبر و به دنبال پرتاب یک موشک دوربرد از سوی کره شمالی بالا گرفت. این حرکت از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد محکوم شد. برخی تحلیلگران نگران آنند که کره شمالی در تدارک انجام سومین آزمایش اتمی خود باشد.
XS
SM
MD
LG