لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۵

میانمار بخشی از اتهامات خبرنگاران بازداشتی را لغو کرد؛ آنها هنوز در بازداشت هستند


پلیس میانمار اعلام کرد از دو خبرنگار اهل ترکیه، مترجم و راننده آنها که متهم به فیلمبرداری با پهپاد هستند، رفع اتهام خواهد کرد اما برای ورود غیرقانونی این وسیله به این کشور مجازات خواهند شد.

این چهار نفر روز ۲۷ اکتبر و به جرم نقض قوانین هوایی میانمار دستگیر شده بودند. آنها هم اکنون سرگرم گذراندن حکم دو ماه زندان شان هستند اما همچنان پرونده آنها در مورد ورود پهپاد به میانمار گشوده است.

از زمان بحران در استان راخین در میانمار، ارتش این کشور مانع حضور خبرنگاران است و تنها چندبار خبرنگاران را بطور محدود به این مناطق برده است.

از سوی دیگر هنوز دو خبرنگار رویترز در این کشور بازداشت هستند. «وا لون» و «کیاو سوئه او» دو خبرنگار رویترز هستند که ده روز پیش بازداشت شدند.

هفته پیش، وزیر خارجه آمریکا گفت دولت ایالات متحده از میانمار درخواست کرده است دو خبرنگار رویترز که اخیرأ در آن کشور بازداشت شده اند را فورا آزاد کند.

هرچند مقام‌های میانمار نگفته‌اند آیا این افراد تفهیم اتهام شده‌اند یا خیر و روند دادرسی چگونه است، اما طبق قانون مذکور، آنها می‌توانند با حداکثر ۱۴ سال زندان روبرو شوند.

سفارت ایالات متحده در میانمار نیز پیشتر در روز جمعه در بیانیه‌ای از این که هیچ اطلاع‌رسانی توسط دولت میانمار درباره وضعیت این دو خبرنگار نشده است، ابراز نگرانی کرد.

سفارت آمریکا ضمن ابراز نگرانی از این مساله، گفت «از این که به خانواده‌های آنها و افراد دیگر اجازه ملاقات داده نشده و حتی محل نگهداری آنها اعلام نشده، نگران هستیم.»

خبرنگاران رویترز، که در حال پوشش اخبار سرکوب اخیر مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین بوده‌اند، از عصر سه شنبه و پس از قرار شام با مسئولان پلیس در یانگون ناپدید شدند.

دبیرکل سازمان ملل متحد نیز روز گذشته این بازداشت ها را نشانه محدود شدن آزادی مطبوعات در میانمار دانست و گفت جامعه بین الملل باید هر آنچه می‌تواند برای آزادی آنها انجام دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG