لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۰

«پيش از آنکه افغانستان شاهد دمکراسی باشد بريتانيا شاهد شريعت خواهد بود»


تظاهرکنندگان مسلمان و گروه های راست تندرو در بريتانيا روز سه شنبه در جريان مراسم جشن بازگشت گروهی از سربازان اين کشور از افغانستان بايکديگر درگير شدند. اين درگيری در شرق لندن روی داد.

اعضاء گروهی به نام «مسلمانان مخالف جنگهای صليبی» با حضور در مراسم بازگشت سربازان بريتانيايی پوسترهايی ضد بريتانيايی به دست گرفته و سربازان آن کشور را قصاب و بزدل خواندند. گروهی از فعالان راست افراطی اين کشور نيز که برخی از آنها متعلق به گروه ليگ دفاعی بريتانيا بودند، از سوی ديگرِ خيابان، فرياد کشيده و به معترضان مسلمان توهين می کردند.

بسياری از تظاهرکنندگان مسلمان پرچم های سياه به دست داشتند و پوستر هايی را حمل می کردند که بر روی آن نوشته شده بود «پيش از آنکه افغانستان شاهد دمکراسی باشد بريتانيا شاهد شريعت خواهد بود.» اعضاء گروه ليگ دفاعی بريتانيا نيز سرودهای ناسيوناليستی سرداده و تظاهرکنندگان را پَست خواندند. باوجوديکه نيروهای پليس، اين دو گروه را جدا کرده بود اما بازهم درگيری ميان دوطرف ادامه يافت و دو تن بازداشت شدند.

روز سه شنبه چندين هزار نفر به استقبال بيش از ۲۰۰ سرباز بريتانيايی که از افغانستان بازگشته بودند، آمدند. برخی از ساکنان بريتانيا از اينکه گروه «مسلمانان مخالف جنگهای صليبی» اجازه تظاهرات يافته خشمگين بودند. يکی از آنها می گويد اگر آنها ما را دوست ندارند چرا به کشورمان آمده اند. وی با اشاره به سربازان بريتانيا گفت، آنها از پسران ما متنفرند و ما عاشق فرزندانمان هستيم.

برخی از سياستمداران محلی که نگران بروز درگيری در مراسم بازگشت سربازان بريتانيايی بودند، پيش از اين از وزير کشور بريتانيا درخواست کردند که به اعضاء «مسلمانان مخالف جنگهای صليبی» اجازه تظاهرات ندهند. اما اين تلاش ناموفق بود.

XS
SM
MD
LG