لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۲

«نامه مهربانی» مسلمانان در واکنش به قتل سفير آمريکا


در سان فرانسیسکو روز سه شنبه صدها نفر برای گرامی داشت یاد کریستوفر استیونس سفیر آمریکا و ۳ تن از دیپلماتهای دیگر که در حمله تروریستی به کنسولگری آمریکا در بنغازی جان خود را از دست دادند، گرد هم آمدند. در همین حال مسلمانان در سراسر جهان با به راه انداختن کمپینی برای ابراز همدردی و تسلیت به خانواده آقای استیونس، نامه های فراوانی جمع آوری کرده اند.

«ثمر امی» آمریکایی لیبی تباری که خبر قتل کنسول آمریکا را هنگام رفتن به کار در مترو شنیده بود می گويد: وقتی شنیدم که چنین اتفاقی افتاده اشکم در آمد چون در وهله اول یک انسان جان خود را از دست داده بود اما بیشتر از آن آقای استیونس سرمشقی بود برای هر آنچه لیبیایی ها خواستار آن بودند.

چند روز پس از شنیدن خبر مرگ سفیر استيونس، «ثمر» از طریق اینترنت متوجه شد که کمپینی به نام «نامه مهربانی» به راه افتاده است. این کمپین که به دست یک شهروند آمریکایی مسلمان در اوهایو راه اندازی شده است توسط ایمیل، نامه های مهرآمیز و تسلیت مسلمانان را به خانواده سفیر استيونس گردآوری می کند.

طارق المسید نيز که در اين کمپين شرکت دارد به گزارشگر صدای آمریکا گفت: این کمپین به جهان نشان می دهد که غالب مسلمانان نفرت را با محبت پاسخ می دهند.

طارق المسید افزود در همان یکی دو ساعت اول پس از به راه اندازی کمپین می شد حدس زد که ایمیل های بسیاری به دست ما خواهد رسید و این بسیار هیجان انگیز بود. ایمیل ها با سرعت به دست ما می رسند و می توانم بگویم خواندن پیام های مهرآمیز مردم یکی از زیباترین بخش های این کار بود.

چندین گروه مهم مسلمان در آمریکا به این کمپین پیوسته اند. از جمله شورای عمومی مسلمانان که مرکز آن در آمریکاست.

«هریس تارین» رییس دفتر واشنگتن شورای عمومی مسلمانان می گوید: ما به عنوان یک سازمان می توانیم از خدمات آقای استیونس قدردانی کرده و به دیگر آمریکاییان نیز نشان دهیم که مسلمانان آمریکا به خانواده سفیر احترام و محبت دارند.

انتظار می رفت که کمپین «نامه مهربانی» در مدت ۱۰ روز هزار ایمیل دریافت کند اما«طارق المسید» این تعداد ایمیل را تنها ظرف دو روز دریافت کرد. در پایان کار هفت هزار و دویست ایمیل از بیش از صد کشور جهان برای خانواده آقای استیونس ارسال شده است.

ثمر در ایمیل خود چنین نوشته است: مردم لیبی به شما قول می دهند که راه آقای استیونس را ادامه دهند و برای بهبود اوضاع لیبی تلاش کنند. ما یک رهبر، دوست و قهرمان را از دست داده ایم.

قرار است ماه آینده متن این ایمیل ها منتشر شوند.
XS
SM
MD
LG