لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۱

اخوان المسلمين و انتخابات مصر


اخوان المسلمين و انتخابات مصر
اخوان المسلمين و انتخابات مصر

قرار است در مصر، تا پايان امسال، انتخابات مجلس برگزار شود. در مورد اينکه اخوان المسلمين، يعنی بزرگ ترين گروه مخالفان دولت سابق مصر، چه سهمی از اين انتخابات می برد، گمانه زنی های زيادی وجود دارد.

جمعيت زيادی از مردم مصر، در ماه مارس به پای صندوق های رای رفتند تا به برنامه سياسی آينده اين کشور رای موافق بدهند.

مصری ها قرار است چند ماه ديگر، دوباره به پای صندوق ها بروند تا مجلس جديد اين کشور را انتخاب کنند.

اين انتخابات حياتی است، چرا که مجلسی که سر کار می آيد، قانون اساسی جديد مصر را تدوين خواهد کرد.

اخوان المسلمين، گروهی است منسجم که در سرتاسر مصر گسترده است، و حزب «آزادی و عدالت» را هم به ثبت رسانده است.

عصام العريان، معاون دبير کل حزب آزادی و عدالت، می گويد: «ما می خواهيم به تنهايی، ۳۰ تا ۳۵ درصد کرسی ها را به دست بياريم. و البته در ائتلاف با متحدانمون، می خواهيم اکثريت آرا را کسب کنيم. اين باعث ميشه ائتلاف ما نه فقط نخست وزير، بلکه کل هيات دولت رو انتخاب کنه.»

اما اين مسئله برای بعضی ها، مايه نگرانی است. خصوصا در مورد حقوق زنان و نقش قوانين شرع در آينده مصر.

اما عصام العريان می گويد دليلی برای نگرانی وجود ندارد. او می گويد: «قانون شرع، يک روش زندگی است و اين به خود مردم مربوطه، و به باورهاشون... قرار نيست از راه قانون بهشون تحميل بشه.»

اما حشام قاسم، خبرنگار مصری، می گويد حتی اگر اين مسئله حقيقت داشته باشد، تاثيری در راه مردم نخواهد داشت. او معتقد است حالا که حسنی مبارک سرنگون شده است، گروه های اسلامی ديگر نمی توانند صرفا برای مخالفت با مبارک، رای بياورند. او می گويد: «رای مردم قرار نيست حول اين محور باشد که ما می خواهيم ملت خداپرستی باشيم تا زندگی بهتری داشته باشيم، مردم دوست دارند جزئيات را بدانند.»

پيش بينی می شود در اين انتخابات، حزب های زيادی با هم به رقابت بپردازند و هيچ کدام نمی توانند به سادگی، فضای سياسی را از آن خود کنند.

اما به هر حال، اخوان المسلمين، به عنوان منسجم ترين گروه، تلاش خود را خواهد کرد.

در همين حال حسنی مبارک، رييس جمهوری سابق مصر، قرار است هفته آينده محاکمه شود. او متهم به فساد و قتل در طول ۳۰ سال حکومتش، و سرکوب مخالفان در انقلاب اخير اين کشور است.

انقلاب ۱۸ روزه مصر، با آرامش شروع شد اما با افزايش تعداد معترضان، نيروهای پليس هم دست به خشونت زدند. تا روزی که حسنی مبارک، رييس جمهوری سابق مصر از قدرت کناره گيری کرد، مردم به شدت عصبانی بودند، آنها هنوز هم عصبانيند.

مخالفان می گويند روند اصلاحات کند است، همين باعث درگيری بين تظاهرات کنندگان و هواداران دولت موقت شد. يک شهروند مصری می گويد: «بايد در مورد خيلی مسائل قضاوت بشه، اين آدمها بايد به خاطر خيلی چيزها محاکمه بشن، اما هيچ کاری نمی کنن. فقط دادگاه ها رو عقب ميندازن. تاخير پشت تاخير!.» و شهروندد ديگری می گويد: «خبری از عدالت نيست. دوستای من اينجا مردن، ولی ما عدالتی نديديم.»

می گويند حسنی مبارک مريض است و ممکن است به همين دليل، دادگاه عقب بيفتد. اما تحليلگران معتقدند اين کار اشتباه است. سعدالدين ابراهيم، سالهاست که درباره جامعه مصر می نويسد و به دليل مخالفت با حکومت مبارک، چند بار زندانی شده است. پروفسور سعدالدين ابراهيم می گويد: «يک دادگاه علنی، کارکرد خوبی خواهد داشت. می تونه تنش هايی رو که اخيرا ديديم، به شدت کم کنه.»

اما او نگران است که رهبران ارتشی فعلی حاضر نشوند رييس سابق شان را در جايگاه متهم و احتمالا محکوم به مرگ، ببينند. سعدالدين ابراهيم می گويد: «مبارک اينها رو سر کار آورده، و سالها مقام بالادست شون بوده، فرمانده کل شون بوده. فکر نکنم بخوان شاهد تحقيرش باشن. چون اين روی کل بدنه ارتش انعکاس پيدا ميکنه.»

حالا فرماندهان ارشد ارتش روی لبه تيغ ايستاده اند، هم بايد به خواست مردم برای عدالت احترام بگذارند، هم بايد موقعيت خودشان را حفظ کنند.

رانيا ملکی، سردبير ديلی نيوز مصر، به يک مسأله ديگر هم اشاره می کند وقتی می گويد رهبران مصر، تحت فشارهای خارجی هم هستند، از طرف بعضی حکومت های استبدادی منطقه که خودشان، با تظاهرات گسترده روبرو شده اند.

رانيا ملکی می گويد: «فکر کنم تو تاريخ اين منطقه، اين اولين ديکتاتور عربه که تو چنين موقعيتی قرار ميگيره. و خب ممکنه زمينه خطرناکی رو برای بقيه رهبران ايجاد کنه، که نگران موقعيت خودشون هستن.»

اما حشام قاسم، خبرنگار مصری، می گويد مسأله فراتر از سرنوشت حسنی مبارک و ديگر رهبران منطقه ست.

او اضافه می کند: «نگرانی واقعی من اينست که روند دادرسی درست انجام نشه. چون اگر ما وارد يک نظام جمهوری جديد بشيم، بايد حاکميت قانون رو تقويت کنيم. و مبارک بايد دادگاهی عادلانه داشته باشه. نبايد مسأله به انتقام گرفتن از مبارک تبديل بشه.»

خواست مردم در ميدان تحرير، انتقام، يا دست کم، عدالت است. آنها می خواهند در دادگاه مبارک که قرار است روز چهارشنبه برگزار شود، شاهد اين موضوع باشند.

XS
SM
MD
LG