لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۱

یک وبسایت مسلمانان هزاره سوم با تابوها مقابله می‌کند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - او امروز به سراسر جهان سفر می کند، در شب افتتاح فیلم ها حاضر می شود، و در جلساتی در کنار فضانوردان، روسای جمهوری پیشین، و چهره های فمینیست می نشیند.

اما در سال های پس از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱، فقط یک نوجوان اهل نیوجرسی در آمریکا بود. «امانی الخطاطبه« از اتاق خواب خود وبلاگ نویسی می کند. او از این وبلاگ برای ایجاد ارتباط با دختران مسلمان و مقابله با تابوها استفاده می کند. امانی می گوید در آن زمان تنها بازتاب هویت او در اخبار مردان و زنانی شبیه پدر و مادرش بودند که در لباس های نارنجی زندانیان، ساکت و افسرده به نظر می آمدند: «من که زیر بمباران این گونه سرخط اخبار بزرگ شده‌ و هرگز احساس نکرده‌ بودم که آنها نماینده من هستند، همان کاری را کردم که [هم‌نسلان من]، یعنی نسل هزاره، انجام می‌دهند: یعنی به رسانه‌های اجتماعی روی آوردم. من تصمیم گرفتم فضای خودم را پدید بیاورم ... که به آنها پاسخ دهیم.»

یک دهه بعد، وبسایت «مسلم گرل» به نشریه ای آنلاین با مخاطبی جهانی تبدیل شده است. او در این تارنما درباره این حس که تنها زن محجبه در کلاس بوکس چینی باشید، توصیه های آرایشی بدهید، و به داستان های مبارزه نوجوان با اسلام هراسی بپردازید، مطلب می‌نویسد. نشانی اینترنتی که او ۷ دلار خریده بود، سال گذشته بیش از ۲ میلیون بازدیدکننده داشت.

این کارآفرین فناوری ۲۷ ساله در فروشگاه بازی‌های ویدئویی خانواده اش در نیوجرسی گفت این وبسایت «بزرگترین بستر آنلاین انگلیسی زبان برای صدای زنان مسلمان است. هدف ما بازپس گرفتن روایت مان است.»

امانی در هنگام حملات تروریستی یازدهم سپتامبر ۹ ساله بود و به یاد دارد که پدر مهاجر اردنی اش هشدار می داد: «ما را مقصر خواهند دانست.»

او در آن روزها هدف قلدربازی ها بود. مردم به خانه پدری اش تخم مرغ پرت کرده و لاستیک خودروی مادرش را پنچر می کردند. خانواده اش با چنان شرایطی روبرو شد که پدرش مدتی به اردن برگشت.

او به این که زاده و بزرگ شده نیوجرسی است افتخار می کند؛ اما در سفر به اردن بود که ریشه هایش موجب غرور او شد. امانی عربی آموخت و از غذا و مهمان نوازی خاورمیانه ای ها لذت برد. وقتی به آمریکا برگشت در واکنش به موج ضد اسلامی روسری به سر گذاشت.

امانی وبسایتش را در ۱۷ سالگی با کمک دوستانش در یک مسجد محلی راه انداخت. «مسلم گرل» همچنین با شرکت هایی مانند «اورلی» برای ساختن مواد آرایشی حلال شراکت دارد. شماری از فعالان نیز از او جدا شدند؛ زیرا به گفته آن ها او بیش از حد آمریکایی یا پیشرو است.

امانی این روزها برای شرکت در جلسات با شرکای بالقوه و ضبط مصاحبه ها بین نیویورک و لس آنجلس در رفت و آمد است.

میشل اوباما، بانوی اول پیشین آمریکا، از امانی برای یک سخنرانی در اجلاس زنان سازمان ملل متحد دعوت کرده بود. او همچنین در جلسه سخنرانی و پرسش و پاسخی در کنار بیل کلینتون، رئیس جمهوری سابق آمریکا، حضور داشت.

عمده مخاطبان وبسایت او در آمریکا و بریتانیا زندگی می کنند، تقریبا ۷۰ درصدشان از نسل هزاره سوم هستند و عموما بین ۱۵ تا ۳۲ سال سن دارند. یکی از جنجالی ترین داستان های این وبسایت را یک مسلمان تراجنسی نوشته بود.

امانی گفت: «ما همیشه می گوییم که زبان ما زبان نسل هزاره سوم است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG