لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۸

ماجرای جایزه «گرمی» برای «کیهان کلهر» نوازنده ایرانی چه بود؟


کیهان کلهر همراه با یویوما هنرمند چینی تبار
کیهان کلهر همراه با یویوما هنرمند چینی تبار

در روزهای اخیر برخی رسانه های ایران، از اعلام نام کیهان کلهر، نوازنده سرشناس ایرانی خبر دادند اما ماجرای این جایزه چه بود.

پنجاه و نهمین مراسم اهدای جوایز گرمی یکشنبه دوازدهم فوریه در «استیپل سنتر» لس آنجلس برگزار شد و آکادمی علوم و هنرهای ضبط، جوایز امسال خود را به خواننده های مشهور، گروههای معروف و آثار برتر موسیقی جهان در سبک های گوناگون اهدا کرد.

در بخش موسیقی ملل، جایزه بهترین آلبوم سال به «مرا به خانه بخوان» اثری از گروه «جاده ابریشم» به سرپرستی «یویوما» نوازنده و آهنگساز نامدار چینی تبار اهدا شد. به این ترتیب نام کیهان کلهر هنرمند ایرانی نیز که یکی از نوازنده های این آلبوم است، به فهرست برندگان این جایزه معتبر اضافه شد.

او در این آلبوم کمانچه نواخته و در آفرینش قطعات مختلف مشارکت داشته است.

این هنرمند ایرانی در سالهای اخیر با بسیاری از چهره های برجسته موسیقی جهان همکاری کرده، او در گذشته نیز بعنوان نوازنده و آهنگساز پروژه های تکی یا گروهی، ۴ بار نامزد دریافت جایزه گرمی شده است.


جاده ابریشم یک سازمان غیرانتفاعی است که در سال ۱۹۹۸ توسط «یویوما» با هدف همکاری میان هنرمندان، تفاهم فرهنگی و ترویج صلح میان ملتها از طریق موسیقی شکل گرفت.

گروه موسیقی جاده ابریشم که چند سالی است فعالیتهای رسمی خود را آغاز کرده، ۵۹ عضو از کشورهای مختلف از جمله ایران دارد.

از دیگر هنرمندان ایرانی عضو این گروه می توان به سیامک آقایی، سیامک جهانگیری یا فرنگیس علیزاده اشاره کرد.​

آلبوم مرا به خانه بخوان
آلبوم مرا به خانه بخوان

«مرا به خانه بخوان» هفتمین آلبوم گروه جاده ابریشم است که در ژانر موسیقی ملل منتشر شده، ۱۳قطعه دارد و یکی از موفق ترین آثار موسیقی جهان در این سبک محسوب می شود.

این آلبومن چند هفته ای در این ژانر موسیقی صدرنشین جدول بیلبورد شد و از پرفروش ترین های سال در آمریکا بود.

جاده ابریشم امسال در بخش بهترین موسیقی فیلم هم نامزد دریافت جایزه گرمی بود، این گروه سازنده موسیقی متن فیلم مستند «موسیقی غریبه ها» به کارگردانی مورگان نویل بود.

کیهان کلر نیز یکی از نوازندگان این پروژه بود و بصورت گروهی نامزد دریافت این جایزه ارزنده شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG