لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۸

گروه موسیقی «کوبانگ» با استفاده از اشعار طاهره قرة العین کنسرت جدیدی در لس آنجلس برگزار کرد


گروه موسیقی «کوبانگ» به سرپرستی و آهنگسازی دو برادر ایرانی، «متین» و «میثاق» اسحاقی، پروژه موسیقی جدیدی را با عنوان «مهر به مهر» در لس آنجلس برگزار کرد.

این کنسرت در تالار «گیندی» در دانشگاه «یهودیان آمریکایی» لس آنجلس ترتیب یافت و گروه کوبانگ با همراهی رقص شاهرخ مشکین قلم و گویندگی گردآفرید، قطعات متنوعی براساس اشعار «طاهره قرةالعین» اجرا کرد.

از نکات جالب برنامه، حضور یک خواننده غیرایرانی بود، «ناتالیا اسپادینی» ترجمه اشعار طاهره قرة العین را به انگلیسی می خواند و متین اسحاقی ضمن نواختن تار، قسمت های فارسی را اجرا می کرد.

متین اسحاقی در گفتگو با صدای آمریکا درباره این کنسرت می گوید: «یکی از تفاوتهای عمده این کنسرت با کنسرت های گذشته گروه کوبانگ، حضور خواننده غیر ایرانی بود که اشعار طاهره قرة العین را به زبان انگلیسی می خواند، روی تمامی این قطعات نیز آهنگسازی شده بود. برای درک بهتر اشعار، قبل از اجرای هر قطعه، اشعار توسط گردآفرید دکلمه میشد و با رقص شاهرخ مشکین قلم شور حال بیشتری پیدا می کرد. »

گروه موسیقی کوبانگ چندی پیش و پس از مهاجرت برادارن میثاقی به آمریکا شکل گرفت و آنها فعالیت های هنری خود را با انتشار چند آلبوم موسیقی و برگزاری کنسرت به صورت رسمی در لس آنجلس آغاز کردند.

آنها با خلاقیت و نوآوری، نوع تازه ای از موسیقی ایرانی را در چهارچوب دستگاههای سنتی ارائه می دهند که در برخی از موارد با سازهای غربی همراه می شود و به سمت موسیقی تلفیقی می رود.

میثاق اسحاقی که در این کنسرت نوازنده کمانچه نیز بود به صدای آمریکا گفت: «در این کنسرت علاوه بر نادیا ثابت نوازنده دف و تنبک، چند نوازنده غیر ایرانی نیز کوبانگ را همراهی می کردند و هماهنگی خوبی میان اعضای گروه وجود داشت. مهر به مهر سومین پروژه بزرگ گروه کوبانگ در آمریکا است به زودی به صورت یک آلبوم در اختیار علاقمندان قرار می گیرد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG