لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۱

متالیکا در اوج، بازتاب موفقیت آلبوم جدید گروه


گروه موسیقی متالیکا
گروه موسیقی متالیکا

ده روز پس از انتشار جهانی آلبوم جدید گروه متالیکا، این آلبوم در ۵۷ کشور جهان از جمله آمریکا اول شد و یکی از آثار موفق بازار موسیقی در سالهای اخیر است.

متالیکا از مشهورترین گروههای موسیقی هوی متال در جهان است که در سال ۱۹۸۱ در شهر لس آنجلس شکل گرفت.

اعضای کنونی این گروه جیمز هتفیلد، لارس اولریک، کرک همت و رابرت تروهیو هستند.

«متصل، به خودتخریبی» دهمین آلبوم متالیکا است که پس از هشت سال منتشر می شود و ترکیبی از آهنگ های پرانرژی، هیجان انگیز، ملایم و عاشقانه این گروه هوی متال آمریکایی است.

آلبوم ۱۲ آهنگ دارد، در حدود ۸۰ دقیقه است و در دو لوح فشرده یا سی دی روانه بازار شده، هر سی دی شامل ۶ آهنگ است.

گروه موسیقی متالیکا
گروه موسیقی متالیکا

​ترانه ها محصول مشترکی از جیمز هتفیلد و لارس اولریک است، آنها وقت و انرژی زیادی صرف تولید آهنگ ها کردند و قطعات آلبوم در یکی از مجهزترین استودیوهای لس آنجلس ضبط شده است.

«متصل، به خودتخریبی» توسط شرکت صفحه پرکنی «بلکند» تولید شده و تهیه کنندگان آلبوم گرگ فیدلمن، جمیز هتفلید و لارس اولریک هستند.

بر اساس گزارش هفتگی شرکت نیلسن، «متصل، به خودتخریبی» با احتساب فروش آلبوم، تک ترانه و پخش اینترنتی در مجموع ۲۹۱ هزار نسخه فروش داشت که رقم قابل توجهی محسوب می شود.

به این ترتیب متالیکا در رقابتی فشرده، ستاره های بزرگی چون «برونو مارس» و «میراندا لمبرت» را در بازار موسیقی آمریکا شکست داد و در صدر جدول بیلبورد قرار گرفت، موفقیت ارزشمندی که سالهاست نصیب هیچ گروه هوی متالی نشده است.

گروه موسیقی متالیکا
گروه موسیقی متالیکا

​این در حالی است که این آلبوم با استقبال زیادی از سوی طرفداران متالیکا در سایر کشورهای جهان نیز مواجه شده و فروش حیرت انگیزی در اروپا، آسیا و استرالیا داشته است.

در سال های اخیر موسیقی هوی متال و هارد راک دوران چندان موفقی نداشته و تولید آثار هنرمندان این سبک به طرز چشمگیری کاهش یافته است.

بسیاری از منتقدین هنری باور دارند هوی متال روزهای طلایی خود را پشت سر گذاشته و خواننده ها و گروههای این سبک محبوبیت گذشته را ندارند.

اما موفقیت چشمگیر آلبوم جدید متالیکا تا حدی جریان غالب در صنعت موسیقی را تغییر داده و موجب دلگرمی طرفداران هوی متال شده است.

گفته می شود متالیکا سرگرم تدارک تور جهانی آلبوم «متصل، به خودتخریبی» است و بزودی کنسرت های بزرگی را در کشورهای مختلف برگزار می کند، توری که پیش بینی می شود از موفق ترین مجموعه کنسرت های سالهای اخیر جهان موسیقی باشد.

گروه موسیقی متالیکا
گروه موسیقی متالیکا

​متالیکا نقش مهمی در پیدایش موج نوی موسیقی هوی متال دارد، آثار این گروه در چهارچوب موسیقی «ترش متال» قرار می گیرد که یکی از شاخه های نامتعارف هوی متال کلاسیک است.

متالیکا در بیش از سه دهه فعالیت حرفه ای، ۱۰ آلبوم استودیویی، ۳ آلبوم زنده و ۳۷ تک آهنگ منتشر کرده که رکورد قابل توجهی در صنعت موسیقی محسوب می شود.

بر اساس آمار رسمی، این گروه تاکنون بیش از ۱۱۰ میلیون آلبوم فروخته و شش بار صدرنشین جدول بیلبورد شده است.

متالیکا تاکنون ۸ جایزه گرمی برده و عضو تالار مشاهیر موسیقی راک است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG