لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۵

گروه «متالیکا» برنده جایزه «پولار» مشهور به «نوبل موسیقی» شد


گروه «متالیکا» برنده جایزه معتبر «پولار» در سوئد شد و به افتخار بزرگی در عرصه موسیقی دست یافت

این جایزه هر سال توسط سازمانی به همین نام به گروههای موفق و تأثیرگذار در سبک های مختلف اهدا می شود و به «جایزه نوبل» موسیقی شهرت دارد.

کمیته اجرایی این نهاد غیر انتفاعی روز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای این خبر را اعلام کرد، جایزه پولار به پاس سالها فعالیت حرفه ای و دستاوردهای ارزنده هنری به این گروه آمریکایی اعطاء می شود.

متالیکا نخستین گروه هوی متالی است که برنده جایزه پولار می شود و در مراسم با شکوهی در ماه ژوئن در شهر استکلهم مبلغ ۱۲۴ هزار دلار دریافت می کند.

اعضای گروه ضمن قدردانی از سازمان پولار در شبکه های اجتماعی، دریافت این جایزه را افتخار بزرگی توصیف کردند.

آنها این مبلغ را به سازمان خیریه خود اهدا می کنند تا خرج امور انساندوستانه و کمک به فقرا و نیازمندان شود.

متالیکا از مشهورترین گروههای موسیقی هوی متال در جهان است که در سال ۱۹۸۱ در شهر لس آنجلس شکل گرفت، اعضای کنونی این گروه جیمز هتفیلد، لارس اولریک، کرک همت و رابرت تروهیو هستند.

​متالیکا نقش مهمی در پیدایش موج نوی موسیقی هوی متال دارد، آثار این گروه در چهارچوب موسیقی «ترش متال» قرار می گیرد که یکی از شاخه های نامتعارف هوی متال کلاسیک است.

این گروه در بیش از سه دهه فعالیت حرفه ای، ۱۰ آلبوم استودیویی، ۳ آلبوم زنده و ۳۷ تک آهنگ منتشر کرده که رکورد قابل توجهی در صنعت موسیقی محسوب می شود.

متالیکا تاکنون ۸ جایزه گرمی برده و عضو تالار مشاهیر موسیقی راک است.

اما سازمان ملی موسیقی افغانستان برنده جایزه پولار در بخش موسیقی کلاسیک شد، این جایزه به بنیانگذار و سرپرست این مرکز هنری «دکتر احمد سرمست» اهدا می شود.

سازمان ملی موسیقی افغانستان با برپایی دوره های آموزشی مختلفی برای کودکان خیابانی، بی سرپرست و دختران جوان آنها را به نواختن ساز و خواندن تشویق می کند.

موسیقی در دوره حکومت طالبان در افغانستان ممنوع بود و به همین دلیل شروع فعالیت های آموزشی این مرکز هنری بازتاب گسترده ای در رسانه های خبری داشت.

در سالهای اخیر هنرجویان این سازمان به طرز چشمگیری افزایش یافته و اعضای گروه کنسرت های مختلفی در افغانستان و سایر کشورهای جهان برگزار کرده است.

پولار در سال ۱۹۸۹ توسط «استیگ اندرسون» مدیر هنری گروه سوئدی «آبا» تأسیس شد، او که صاحب استودیو و کمپانی صفحه پرکنی پولار بود این جایزه را با هدف قدردانی از دستاوردهای هنرمندان بنیان گذاشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG