لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ ایران ۱۰:۲۵

مرگ یک ابرستاره و تولد یک نوستاره موسیقی پاپ مهم ترین وقایع صحنه موسیقی


مرگ یک ابرستاره و تولد یک نوستاره موسیقی پاپ مهم ترین وقایع صحنه موسیقی

سوزان بویل ۴٨ ساله برای نخستین بار در یک شوی تلویزیونی پرتماشاگر بریتانیایی به نام «گات تلنت» Got Tallent به مردم معرفی شد و هنگامی که او ترانه معروف Dreamed A Dream از یکی از صحنه های تئاترموزیکال «بینوایان» را با آن صدای رسا و کم نظیر اجرا کرد، ناگهان شنوندگان از این همه هنر واستعداد کشف نشده حیرت زده شدند. در این لحظه سرنوشت ساز بود که سوزان بویل، این زن بیکار و گمنامی که به عنوان داوطلب در کلیسایی در نزدیکی خانه خود به خدمت اشتغال دارد و در شهر کوچک «بلک برن» اسکاتلند با گربه اش زندگی می کند توانست یک شبه ره صدساله بپیماید و به عنوان یک خواننده مستعد و نوظهور به معروفیتی جهانی برسد.

موفقیت سوزان بویل یکی ازچهار نقطه عطف مهمی است که صحنه موسیقی پاپ در سالی که گذشت شاهد آن بوده است. چهار نقطه ای که در آن میان مرگ و خشونت نیز به چشم می خورد.

نخستین بار در فوریه امسال بود که یک شب «ریانا» ستاره موسیقی R&B ناگهان و بدون هرگونه هشدار قبلی اجرای برنامه خود در مراسم اهدای جوایز موسیقی «گرمی» Grammy's را لغو کرد. بلافاصله پس از این عمل خبر رسید که دلیل این کار«ریانا» برخورد خشونت بار دوست پسر او، خواننده معروف«کریس براون» با او بوده است. به زودی با گزارش های رسیده، اخبار و شایعاتی در اطراف این خبر پخش شد و این دو ستاره موسیقی در مرکز این خبرهای چند جانبه و بی پایان قرار گرفتند و این وضعیت تا تاریخ ۲۲ ماه ژوئن و هنگامی که کریس براون در یک دادگاه رسیدگی به جرائم در لس آنجلس به رفتار خشونت بار و کتک زدن ریانا اعتراف کرد ادامه داشت.

براون به خاطر این اتهامات محکوم شد و به مدت ۵ سال تحت آزمایش حسن رفتار و صلاحیت قانونی قرار گرفت. این دادگاه هم چنین حکمی صادر کرد که طی آن کریس براون بایستی یک فاصله ۴۵ متری با «ریانا» را برای همیشه حفظ کند. در شرایطی که این دو خواننده در یک محل عمومی از جمله محل اجرای برنامه یا کنسرتی هستند، این فاصله به ٩ متر تقلیل می یابد.

در ماه نوامبر گذشه «ریانا» یک آلبوم دردناک و برآشفته به نام Rated R را به بازار داد. کریس براون هم چند هفته بعد آلبوم تازه ای به بازار داد که در واقع پاسخی بود به اشعار و ترانه هایی که در آلبوم ریانا گنجانده شده بود. این آلبوم «گرافیتی» نام داشت. آلبوم ریانا در مقام چهارم فهرست صفحه های پرفروش آمریکا قرار گرفت درحالی که آلبوم کریس براون توانست به مقام هفتم همین فهرست برسد.

در صحنه موسیقی پاپ، جایی که همه چیز رابطه ای مستقیم با صورت ظاهری اشخاص دارد، حضور سوزان بویل با آن چهره غیرمتعارف و آن ابروهای پرپشت آرایش نشده و گونه های فربه و سرخرنگ در مرحله اول باعث خنده و مزاح تماشاگران شوی تلویزیونی Got Tallent شد. اما پس از اجرای اولین ترانه با صدای گرم و رسای سوزان بویل، تماشاگران برنامه چه در داخل استودیو و چه در خانه های خود ناگهان از شدت احساسات به گریه افتادند. در مدتی کوتاه پس از این واقعه فیلم این برنامه بر روی سایت اینترنتی «یوتیوب» youtube به پر تماشاگرترین ویدیوی روز تبدیل شد. در مدتی کوتاه بیش از۱٢۰ میلیون تماشاگر از این ویدیو بر روی اینترنت دیدن کردند. این مسئله باعث شد که نخستین آلبوم سوزان بویل با فروش پنج میلیون نسخه ای، تبدیل به پرفروش ترین آلبوم یک خواننده نوظهور در کم ترین مدت زمان ممکن در بریتانیا شود.

دوماه پس از ظهور سوزان بویل و استقبال مردم از این ستاره نورسیده، جهانیان با یکی از تنها هنرمندانی که تا کنون حقیقتا لیاقت عنوان «ابرستاره» را داشته بدرود گفتند.

در روز ۲۵ ژوئن، مایکل جکسون در قصر مسکونی خود در لس آنجلس به علت ایست قلبی درگذشت. بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان از طریق تلویزیون های ماهواره ای شاهد اجرای مراسم خاکسپاری این خواننده فقید که به عنوان «پادشاه موسیقی پاپ» نیزشناخته می شد بودند.

در آن زمان مرگ مایکل جکسون توسط مقامات پزشکی قانونی لس آنجلس یک «قتل عمد» خوانده شد. چرا که علت مرگ او مصرف مجموعه ای ازداروهای قوی خواب آور و مسکنی عنوان شده بود که پزشک معالج این خواننده فقید به او تجویز کرده بود. دکتر کنراد موری قرار است تا به زودی به اتهام این جرم محکوم شود.

چهارمین واقعه هنری سال ٢٠٠٩ در صحنه موسیقی هم جریان قبول جایزه بهترین خواننده زن یک ویدیو در مراسم اهدای جوایز «ام تی وی» توسط «تیلور سویفت» خواننده جوان و نورسیده موسیقی کانتری یا فولکلوریک آمریکا بود که ناگهان با یک پرش «کانیا وست» رپ آرتیست معروف بر روی صحنه شکل دیگری به خود گرفت.

کانیا وست درحالی که این جایزه را که مجسمه کوچکی بود از دست تیلورسویفت قاپ زد شروع به تعریف از «بیانسه» خواننده دیگری کرد که به عقیده او بایستی برنده این جایزه می شد!

این حرکت کانیا وست با عکس العمل های شدیدی از سوی جوامع مختلف هنری آمریکا به ویژه همکاران او در صحنه موسیقی آمریکا روبرو شد. دامنه این اعتراضات حتی به کاخ سفید هم کشیده شد و پرزیدنت اوباما کانیا وست را «یک آدم کله خر» خواند! د رنهایت «کانیا وست» از «تیلورسویفت» معذرت خواهی کرد و پس از آن هم برای مدت ها از انظار مخفی شد. این در حالی بود که تبلیغات منفی علیه او و اخبار و شایعاتی که در رابطه با این عمل کانیا وست بر سر زبان ها افتاد باعث شد تا تیلورسویفت تبدیل پرفروش ترین هنرمند نورسیده سالی که گذشت شود.

آلبوم Fearless تیلور سویفت علاوه بر فروش اینترنتی که امروزه ٢٠ درصد از فروش کل صفحه ها از طریق آن انجام می گیرد، علیرغم شرایط اقتصادی ناهمگون، دانلودهای غیرقانونی، کپی گری و فایل های شریکی توانست در سال ٢٠٠٩ بیش از ٣ میلیون نسخه فروش داشته باشد.

در سالی که گذشت، هر چند ستارگان نورسیده ای چون «لیدی گاگا» و «آدام لمبرت» صحنه موسیقی پاپ، راک اندرول و ریتم اند بلوز را به تسخیر خود درآورده اند اما برخی از ستارگان درخشان صحنه هنر موسیقی نیز ما را برای همیشه ترک گفتند. لزپال، نوازنده و مخترع گیتارهای الکتریکی «گیبسون»، بلاسام دیری، خواننده جاز آمریکا، خواننده بلوز، کوکو تیلور، باسیست معروف جاز، وین تیزدل، و یکی از پیشتازان موسیقی پانک راک، ران اشتون درگذشتند. هم چنین «مری تراویس» از گروه قدیمی «پیتر، پل و مری»، شاعر و خواننده موسیقی راک، جیم کارول و بالاخره دی جی «آم» DJ Am که از یک سانحه هوائی جان به در برد اما بعد به علت مصرف زیاد مواد مخدر درگذشت.

امروز «لیدی گاگا» در صدر هنرمندان نورسیده صحنه موسیقی قرار گرفته است و چشم ها همه جا به دنبال اوست. چشم های منتقدین موسیقی و هواداران این خواننده نوآور، سیر ترقی او در مدارج مختلف موسیقی پاپ و راک را با علاقه دنبال می کنند.

XS
SM
MD
LG