لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۷:۲۳

سالی که گذشت سال موفقیت موسیقی در آمریکا بود


سالی که گذشت سال موفقیت موسیقی در آمریکا بود

هر چند فروش صفحه و آلبوم های موسیقی از سال ۲۰۰۱ تا کنون در سراشیبی رکود قرار داشته و امسال نیز استثنا نبوده است اما در مجموع همه خبرها در رابطه با صنعت و هنر موسیقی آمریکا منفی نیستند.

بدون شک شرایط اقتصادی کنونی درآمریکا، وضعیت کمپانی های صفحه پرکنی و فروش سی دی و آلبوم های موسیقی را نیز به حالت سکون و رکود بی سابقه ای درآورده است. با این همه سال ۲۰۰۹ سال پرباری برای نوع موسیقی موسوم به «آمریکانا» محسوب می شود. موسیقی خاصی که امسال حتی رده بندی مخصوصی نیز برای آن در رقابت های جوایز موسیقی «گرمی» Grammy در نظر گرفته شده است و در ماه ژانویه یکی از نامزدهای آن برنده شده و به دریافت این جایزه نائل خواهد شد.

یکی از پنج نامزدهای دریافت جوایزموسیقی «گرمی» در رده بندی «موسیقی آمریکانا»، «ویلکو» Wilco است که سی دی او به همین نام در بسیاری از فهرست های موسیقی آمریکا صدرنشین بوده است.

«باب دیلان» Bob Dylan خواننده و ترانه سرای حماسه ای موسیقی آمریکا درسال ۲۰۰۹ دو آلبوم کاملا متفاوت با یکدیگر را به بازار عرضه کرد. آلبوم مجموعه ترانه های «کریسمس» او، همه از جمله هواداران بی شمار باب دیلان را به این فکر انداخت که آیا انتشارچنین آلبومی جنبه شوخی داشته یا نه؟ اما آلبوم دیگر این خواننده سرشناس به نام « Together Through Life» ازسوی منتقدین با استقبالی کم نظیر روبرو بوده است. این آلبوم از صدایی شبیه به اجرای زنده برخوردار است وعلیرغم نوای «بلوز» Blues که در آن گنجانده شده از بسیاری دیگر از آلبوم های قدیمی ترباب دیلان سبکبال تر و روح نواز تراست.

سال ۲۰۰۹ هم چنین سال بازگشت «روزآن کش» Rosanne Cash دختر جانی کش Johny Cash فقید به عالم موسیقی بود. سی دی تازه این خواننده بنام The List از تاریخچه قابل توجهی برخوردار است. روزآن در دوران نوجوانی آغاز به نوشتن موسیقی کرد اما پدراو «جانی کش» وقتی متوجه شد که روزآن تنها نوع موسیقی که روزانه از رادیو پخش می شود را می شناسد، فهرستی از۱۰۰ ترانه مهم و برجسته کانتری یا (فولکلوریک) آمریکا را تهیه کرد و به دست او داد. جانی کش این ترانه ها را لازمه شناختن موسیقی اصیل و فولکلوریک آمریکا خواند. امروز روزآن کش گزیده ای از این ترانه ها را در آلبوم تازه خود به نام «لیست» آورده است و قرار است تا در ماه ها و سال های آینده این صد آهنگ مهم موسیقی کانتری آمریکا را بازسازی کرده و برای آشنا شدن نسل جوان با آن ها به همین صورت منتشرسازد.

سال ۲۰۰۹هم چنین شاهد مرگ «مری تراورس» Mary Travers خواننده گروه معروف «پیتر، پل و مری» بود که در ماه سپتامبر گذشته پس از یک دوران طولانی مبارزه با سرطان خون درسن ۷۲ سالگی درگذشت.

مری تراورس که نام اصلی او «گرچن پیترز» Gretchen Peters بود از سن هفت سالگی به نواختن گیتار پرداخت و نخستین ترانه دستجمعی گروه«پیتر، پل و مری» به نام «پس همه گل های باغچه کجا رفتند» نخستین ترانه ای بود که او نواختن آن را با گیتارآموخت. اما تنها صدای زیبا و موهای طلائی مری تراورس نبود که توجه جهانیان را به خود جلب کرد بلکه ترانه خوانی گروه «پیتر، پل و مری» به شیوه «هارمونی» بود که آن ها را محبوب خاص و عام ساخت.

خوب البته همه خبرها هم در زمینه موسیقی کانتری به این غم انگیزی نبودند. بسیاری از خوانندگان این رشته از موسیقی آمریکا درسالی که گذشت سی دی های تازه ای به بازار دادند. ازجمله «لایل لووت»Lyle Lovett، «کریس اسمیتر» Chris Smither و«کارولین هرینگ» Caroline Herring و بسیاری از خوانندگان تازه وارد به صحنه موسیقی کانتری از جمله «لوسی وین رایت» Lucy Wainwright و«ایمی اسپیس» Amy Speace.

هواداران بی شمار «لئونارد کوهن» Leonard Cohen نیز در سال گذشته فرصتی یافتند تا شاهد اجرای کنسرت های این خواننده قدیمی و محبوب ۷۵ ساله بر روی صحنه باشند. این خواننده حماسه ای و گوشه گیر که فقط در برخی از نقاط جهان کنسرت هایی اجرا خواهد کرد در سال ۲۰۰۸ بیش از۷۰۰ هزار بلیت کنسرت به فروش رساند. این کنسرت ها به شدت مورد توجه مردم و منتقدین موسیقی قرار گرفته اند و این تورها هم چنین ادامه دارند و در ماه مارس آینده در فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی اجرا خواهد شد. قرار است که در مراسم اهدای جوایز «گرمی» سال ۲۰۱۰، جایزه یک عمر خدمت هنری به لئونارد کوهن اهدا شود.

تازه ترین آلبوم لئونارد کوهن به نام «لایو این لندن» Live in London هم اکنون در صدر فهرست بهترین های سالی که گذشت قرار دارد.

XS
SM
MD
LG