لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۴

موزه «پیوندهای گسسته» سرانجام به نیویورک رسید


شیرینی زنجفیلی، از موزه پیوندهای گسسته Photo Courtesy of the Museum of Broken Relationship
شیرینی زنجفیلی، از موزه پیوندهای گسسته Photo Courtesy of the Museum of Broken Relationship

مجموعه آثار هنری، یادگارها و اشیائی که هر کدام نماینده یک یا دو دل شکسته هستند، در نمایشگاهی تحت عنوان «موزه پیوندهای گسسته»‌، برای تبلیغ «یک شب با معشوق سابق»، سریال جدید شبکه «براوو» سرانجام به یکی از شلوغ‌ترین محلات نیویورک رسید.

«موزه پیوندهای گسسته» ابتدا در زاگرب، پایتخت جمهوری کرواسی کار خود را آغاز کرد، و بعد به محل دائمی خود در لس آنجلس منتقل شد.

در نیویورک، نام موزه برای یک نمایشگاه موقت به عاریت گرفته شده: در نمایشگاهی که زیرکانه EX-hibition نام گرفته، قصه‌های روابط عاشقانه و انواع دیگر پیوندها را با نمایش اشیائی که نماد گسستن آنها هستند، بازگو می‌کند.

شیشه ای پر از خیارشور فلفی آمیش‌ها Courtesy of the Museum of Broken Relations
شیشه ای پر از خیارشور فلفی آمیش‌ها Courtesy of the Museum of Broken Relations

هر یک از اشیاء نمایشگاه را یک نیویورکی واقعی در اختیار نمایشگاه گذاشته. مجله «تایم اوت»‌ نیویورک در گزارشی می‌نویسد بعضی از اشیاء به چهره‌های معروف تعلق دارند.

شرکت در نمایشگاه با استفاده از امکانات رسانه‌های مجازی، برای همه امکان پذیر است. کافی است داستان گسستن رابطه عشقی خود را همراه با عکس یک شیء‌ که در برهم خوردن رابطه نقش داشته، با هشتک مخصوص «توئیت» کنند تا داستان آنها هم به داستان‌ّهای متعدد گسست پیوند عشقی نمایشگاه، اضافه شود.

یک تهیه‌کننده فیلم به نام «اولینکا ویستیکا» به همراه «دراژن گوروبیچیک» همسر مجسمه‌سازش، در سال ۲۰۰۶ این موزه را در شهر زاگرب دایر کردند. نخستین محل دائمی این موزه در آمریکا، در سال ۲۰۱۶ در شهر لس‌آنجلس که پر از پیوندهای گسسته است، افتتاح شد.

از جمله اشیائی که در نمایشگاه نیویورک به چشم می‌خورد، یک دستگاه برشته‌کننده نان یا همان «توستر»‌ است که زن دل‌شکسته‌ای از خانه معشوق سابق بیرون برده، تا او را از صبحانه با نان برشته، محروم کند.

تکه آجر سیمانی که حروف اول اسامی دو عاشق سابق بر آن کنده شده، سالها بعد از محو عشق آنها، به گوشه دیگر این نمایشگاه راه یافته است.

نمایشگاه پیوندهای گسسته در نیویورک، از ابتکارهای شبکه تلویزیون کابلی «براوو» است که به زودی پخش سری فیلم‌های مستندی تحت عنوان «یک شب با معشوق سابق» را آغاز می‌کند. ‌ در هر یک از این فیلم‌ها، دو معشوق سابق را نشان می‌دهند که مجبور می‌شوند یک شب را در کنار هم در اتاقی به صبح برسانند.

چکش Courtesy of the Museum of Broken Relations
چکش Courtesy of the Museum of Broken Relations

​در گوشه‌ای از نمایشگاه، «چکش» یادگاری است که از عشق سابق بر جای مانده.

فیلمبرداری با دوربین‌ها و میکروفن‌های مخفی انجام می‌شود، تا حضور فیلمبرداران و تهیه‌کنندگان، نتواند در ماجراها تغییری بدهد.

نخستین فیلم از این مجموعه، روز ۱۸ جولای پخش می‌شود و هدف از آن این است که به عشاق سابق فرصت دهد یک بار دیگر، مشکلات حل‌نشده رابطه خود را، بررسی کنند.

در اطلاعیه مطبوعاتی «براوو»‌ در باره این سری فیلم‌ها، وعده داده شده که تماشاگر شاهد صحنه‌های تکان‌دهنده از تجدید رابطه و قول‌وقرارهای تازهُ، خواهد بود.

موزه «پیوندهای گسسته» پیش از این در سریال تلویزیونی «مجرد» The Bachelor هم به عنوان محل قرار دسته جمعی شرکت‌کنندگان برنامه مورد استفاده قرار گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG