لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۲

الحيات: الهونی می گويد برخلاف بعضی شايعات امام موسی صدر ۳۳ سال پيش کشته شده است


الحيات: الهونی می گويد برخلاف بعضی شايعات امام موسی صدر ۳۳ سال پيش کشته شده است
الحيات: الهونی می گويد برخلاف بعضی شايعات امام موسی صدر ۳۳ سال پيش کشته شده است

رويداد های ليبی بازتاب گسترده ای در مطبوعات دنيای عرب داشته است. موضوع ناپديد شدن امام موسی صدر رهبر وقت شيعيان لبنان نيز به هنگام ديدارش از ليبی موضوع گزارش بسياری از مطبوعات روزچهارشنبه در دنيای عرب بوده است.

امام موسی صدر در سال ۱۹۷۸ در جريان ديدار از ليبی بطور مرموزی ناپديد شد اما معمر قذافی ادعا کرده بود که وی از ليبی به ايتاليا رفته است.

روزنامه الحيات به نقل از عبدالمنعم الهونی، عضو پيشين شورای انقلاب و نماينده پيشين ليبی در اتحاديه عرب، که در همراهی با مردم ليبی هفته گذشته از سمت های خود استعفا داد می نويسد برخلاف بعضی شايعات امام موسی صدر، رييس مجلس اعلای شيعيان لبنان، در سال ۱۹۷۸ به هنگام ديدارش از ليبی به دستور قذافی کشته شد و جسد او در جنوب ليبی به خاک سپرده شد. به گفته وی يک افسر پليس مخفی به نام ابراهيم البشاری مامور قتل موسی صدر شده بود و جسد موسی صدر با يک هواپيمای نظامی به خلبانی نجم الدين اليازجی برای خاکسپاری به جنوب ليبی منتقل شد.

الاتحاد در امارات عربی متحده به نقل از عبدالفتاح يونس، وزير کشور ليبی، نيز که در اعتراض به کشتار معترضان در ليبی از سمت خود استعفا داد می نويسد قذافی يا ترور خواهد شد يا دست به خودکشی خواهد زد.

روزنامه کويتی الوطن در يک عنوان درشت خود می نويسد کارشناسان و تحليلگران غربی پايان قذافی را دور نمی بينند.

الشرق الاوسط با اشاره به بر افراشته شدن پرچم دوران پادشاهی ليبی در تظاهرات اخير در اين کشور می نويسد پس از ۴۲ سال بارديگر پرچم پادشاهی ليبی به عرصه سياسی اين کشور، بازگشته است.

آنگونه که روزنامه اردنی الرای خبر داده استملک عبدالله پادشاه اردن برای بازگرداندن اردنی های مقيم ليبی به وطن ۴ هواپيمای ويژه به ليبی می فرستد.

روزنامه تشرين ارگان دولت سوريه نيز بدون هيچ تفسيری در مورد اوضاع ليبی خبر از تدارکات دمشق برای بازگرداندن سوری های مقيم ليبی به وطن خبرداده است.

الانوار در لبنان می نويسد سخنرانی روز سه شنبه معمر قذافی با واکنش خشم آلود مردم ليبی روبرو شد.

در مصر آنگونه که روزنامه الاهرام خبرداده است شورای عالی نظامی اين کشور از هردو طرف حکومت و مردم ليبی خواسته است از هر اقدامی که به خونريزی در آن کشور منجر می شود خودداری ورزند.

والصباح در تونس در گزارشی از مرزهای اين کشور و ليبی می نويسد تونسی ها مرزهای کشور خود را برای ورود برادران ليبيايی خود گشوده اند تا کمک های دارويی وغذايی در اختيار آنان قرار دهند.

XS
SM
MD
LG