لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۷

مقتدی صدر از تهران به قم می رود


مقتدی صدر روحانی تندرو و خبرساز عراقی وارد تهران شده است. «العالم»، شبکه تلویزیونی عربی زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی، از قول دفتر این روحانی جوان نوشته است که او، برای ادامه تحصیلات حوزویش، به قم خواهد رفت.

مقتدی صدر که در نخستین سال های پس از سرنگونی صدام حسین دیکتاتور سنی مذهب عراق، با عملیات نیروهای زیر فرمانش، در آن کشور خبرساز بود، بتازگی کناره گیری خود را از جهان سیاست رسماً اعلام کرد.

او تاکید کرده است که از این پس هیچ گونه مقام دولتی و غیر دولتی، و رهبری هیچ جناحی را در مجلس عراق بر عهده نخواهد داشت. با این حال، فراکسیون «الاحرار» در مجلس عراق با رهبری مقتدی صدر به وجود آمده است. این فراکسیون از مجموع ۳۲۵ کرسی نمایندگی در آن مجلس، چهل کرسی را در اختیار خود دارد.

هنوز روشن نیست که مقتدی صدر نزد کدام یک از روحانیون مقیم قم به تحصیلات حوزویش ادامه خواهد داد. قم پایگاه شماری از آیت الله های معروف به اصولگرا و اصلاحگرا، و نیز آیت الله هایی است که دور از سیاست مانده اند.

مقتدی صدر، داماد آیت الله محمدباقر صدر روحانی معروف عراقی است که نزدیک به سی و چهار سال پیش، همراه خواهرش، بنت الهدی، به فرمان صدام حسین کشته شدند. مقتدی صدر همچنین چهارمین پسر آیت الله محمدصادق الصدر است که او نیز همراه دو پسرش بفرمان صدام حسین کشته شدند.

این روحانی ۴۱ ساله عراقی از خویشاوندان سببی و نسبی بسیاری از دیگر چهره های سرشناس روحانیت شیعی، از جمله آیت الله خمینی، رهبر انقلاب اسلامی، و امام موسی صدر، رهبر پیشین شیعیان لبنان است. وابستگان به خانواده صدر اصلاً تباری لبنانی دارند و از «جبل عامل» برآمده اند.
XS
SM
MD
LG