لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۲

سوريه و ايران در کانون توجه کنفرانس امنيتی مونيخ


سوريه و ايران در کانون توجه کنفرانس امنيتی مونيخ
سوريه و ايران در کانون توجه کنفرانس امنيتی مونيخ

شهر مونيخ آلمان ميزبان نشست سه روزه امنيت است. اين کنفرانس بين المللی با حضور مقام های بيش از ۷٠ کشور از روز جمعه آغاز به کار کرد. انتظار می رود بحران اتمی ايران از جمله مسائل اصلی در گفتگوهای مونيح باشد.

چهل و هشتمين نشست بين المللی امنيت در ميان تدابير شديد امنيتی برگزار می شود. پيشاپيش ورود مقام های کشورهای مختلف، بيش از سه هزار پليس در اطراف محل کنفرانس در شهر مونيخ مستقر شده اند.

مقام های بلندپايه سياسی و نظامی از بيش از هفتاد کشور جهان در نشست سه روزه مونيخ شرکت خواهند کرد. وضيت جهانی انرژی و نقش اروپا در امنيت جهانی از جمله مسائل مورد گفتگو در اين کنفرانس، خواهد بود.

تحولات سياسی در آفريقای شمالی و خاورميانه نيز در دستور کار نشست مونيخ قرار دارد. روسيه اعلام کرده قطعنامه احتمالی سازمان ملل عليه دولت بشار اسد را وتو خواهد کرد. وزرای امور خارجه روسيه و آمريکا در نشست مونيخ شرکت دارند و انتظار می رود در خصوص اقدامات جامعه بين المللی عليه دولت سوريه مذاکره کنند.

وضعيت اقتصادی اروپا نيز از جمله مسائل مورد گفتگو در نشست امسال است. با توجه به ادامه بحران مالی اتحاديه اروپا، شرکت رابرت زوليک، رئيس بانک جهانی در گفتگوهای امسال، از اهميت زيادی برخوردار خواهد بود.

انتظار می رود برنامه اتمی ايران و تلاش های بين المللی برای توقف غنی سازی اورانيوم در ايران نيز از موضوعات مورد گفتگو در نشست مونيخ باشد.

برگزارکنندگان کنفرانس می گويند هنوز ايران نماينده ای را برای شرکت در نشست امسال معرفی نکرده است؛ اما با توجه به تجربه سالهای گذشته، انتظار می رود مقام های تهران در آخرين لحظه نماينده ای را به کنفرانس اعزام کنند.

XS
SM
MD
LG