لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۸

انتقاد کنفرانس امنیتی مونیخ از «فقدان رهبری» اروپا در زمینه همکاری دفاعی


امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، (راست) و اولاف شولز، صدراعظم آلمان، در برلن
امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، (راست) و اولاف شولز، صدراعظم آلمان، در برلن

کنفرانس امنیتی مونیخ با انتشار گزارشی از رویکرد کشورهایی مانند آلمان و فرانسه در قبال تهاجم روسیه به اوکراین و نیز از «فقدان رهبری» دفاعی اتحادیه اروپا انتقاد کرد.

در این گزارش که روز چهارشنبه، ۷ تیر منتشر شده آمده است، فقدان رهبری از سوی کشورهایی مانند آلمان و فرانسه و تمرکز فرانسه بر منافع صنعتی خود، از تقویت همکاری دفاعی در اروپا برای برخورد با جنگ روسیه در اوکراین پیشگیری کرده است. بنا به این گزارش، «خلأ عمیق در قابلیت دفاعی اروپا ناشی از رهبری سیاسی است.»

کنفرانس امنیتی مونیخ که معمولا در بهمن هر سال برگزار می‌شود یک همایش جهانی مهم با شرکت سیاست‌گذاران و تحلیل‌گران برجسته به منظور بحث پیرامون چالش‌های دفاعی و امنیتی است.

گزارش روز چهارشنبه این کنفرانس ضمن اذعان به تقویت بنیه دفاعی اروپا از زمان هجوم نظامی روسیه به اوکراین در اسفند ۱۴۰۰، تصریح می‌کند که اروپایی‌ها هنوز تا رسیدن به قابلیت انطباق با فضای امنیتی رو به وخامت در جهان فاصله دارند.

در این گزارش همچنین آمده است، در دوره‌ای که اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، و جوزپ بورل، رئیس سیاست‌گذاری اتحادیه اروپا، در حال بسیج این اتحادیه برای حمایت از اوکراین و فراهم آوردن تجهیزات لازم هستند، آلمان و فرانسه از گود فعالیت بیرون مانده‌اند.

گزارش منتشر شده توسط کنفرانس امنیتی مونیخ می‌گوید که به دلیل غیبت اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، در مسائل دفاعی اروپا این کشور با انتقادات مکرر مواجه شده است و همزمان، فرانسه با دنبال کردن «منافع صنعتی کوتاه‌بینانه» به جای منافع جمعی اروپا، فقدان رهبری را به نمایش گذاشته است.

این گزارش با انتقاد شدید از هر دو دولت آلمان و فرانسه می‌نویسد که تزلزل اولیه آن دو در رساندن تسلیحات به اوکراین، همراه با پیشینه آنها در نادیده گرفتن نگرانی اروپای شرقی از تهدیدهای روسیه، اعتبار این دو کشور را در آن منطقه خدشه‌دار کرده است.

انتقاد از فقدان رهبری در اروپا در حالی مطرح شده است که ایالات متحده تاکنون بارها بر حمایت از اوکراین در دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود تاکید و ده‌ها میلیارد دلار کمک بشردوستانه، مالی، اقتصادی، و نظامی به اوکراین ارائه کرده است.

XS
SM
MD
LG